Szemestakarmányok
(Abraktakarmányok)
Az energiaszükségletet általában fedezni lehet egy vagy többféle gabona etetésével. A gabonafélék energiatartalma változó, közepes mennyiségű fehérjét és foszfort és kevés kalciumot tartalmaznak.
ZAB: a legkedveltebb gabona a lovak takarmányozásában. Glükóz tartalma, édeskés íze miatt a lovak legszívesebben fogyasztott abrakja. A zab energia- és fehérjetartalma mérsékelt, és a zab magas rosttartalma (több mint 10%) a lovak számára biztonságossá teszi az etetését. Ez a terimésség akkor is előnyös, ha a zabot más gabonafélékkel keverjük.
Nyálkatartalma a bél számára nyugtató hatású. Előnyös még könnyen emészthető keményítője, mert kisebb az esélye, hogy emésztetlenül jut a vastagbélbe. A jó minőségű zab kitelt, nagy magtömegű, tiszta (mentes portól, törtmagvaktól, gyommagoktól, stb.), élénk színű, jó illatú, és alacsony a pelyva:mag aránya. Az egész zabszemek a lovak számára könnyen emészthetők. Hasznos lehet etetés előtt egy-két órával beáztatni. Csikóknak, idős lovaknak javasolt roppantani.
KUKORICA: energiatartalma a legnagyobb a szemestakarmányok közül. Lovakkal etetve egységnyi térfogatú kukorica kétszer-háromszor annyi energiát ad, mint ugyanakkora térfogatú zab. Fokozott fizikai munka esetén, vagy hidegben jól pótolja az elvesztett kalóriákat. Rost tartalma alacsony. Keményítője rosszabbul emésztődik, ezért adagolása óvatosságot, szoktatást igényel.
Csak a legjobb minőségű kukoricát szabad megvenni és etetni, mivel a kukorica Fusariummal fertőzött lehet, ami mikotoxinokat termel, ami mérgezést okozhat a lovaknál. A kukoricát lehet csövestől vagy szemesen, valamint roppantva etetni. A lótulajdonosok néha azért utasítják el a nagy energiatartalmú takarmányok, mint a kukorica, az árpa vagy a cirok etetését, mert a nagy energiatartalmú gabonákkal kapcsolatos emésztési rendellenességek kialakulásától tartanak. A nagy energiatartalmú és alacsony rosttartalmú étrend, ami a rossz takarmányozási program eredménye, okozhat kólikát és/vagy patairha-gyulladást. Azonban megfelelő takarmányozási programban ezek a takarmányok anélkül elégíthetik ki az állatok energiaigényét, hogy emésztési rendellenességek kialakulását eredményeznék.
ÁRPA: rosttartalom szempontjából a zab és a kukorica közé esik. Magja keményebb, mint a zabé, ezért a lovaknak roppantva ajánlott adni. A zabnál nagyobb tápértékű, több fehérjét tartalmaz, lizinben is gazdagabb, keményítője lovak számára rosszabbul emészthető. Rossz kondícióban lévő lovak feljavítására is javasolható.
BÚZA: a lótakarmányokban kitűnő koncentrált energiaforrásként szolgálhat, azonban aránya ne haladja meg a 20%-ot, és a búzát mindig valamely terimésebb gabonával együtt etessük. A finomra őrölt búza emésztési zavarokat okoz.
TRITIKÁLÉ: a búza és a rozs hibridje. Táplálóértéke a búzához vagy az árpához hasonlítható. Lovakkal jól etethető gabonaféle.
Kis jelentőséggel bíró gabonafélék a rozs, a cirok és a köles.
A fehérje és zsír szükséglet kielégítésére hüvelyes és olajos magvakat alkalmazhatunk. Ezeket általában feldolgozott formában a keverék takarmányok gyártása során használják. A zsírok és olajok energiatartalma több mint kétszerese a szénhidrátokénak, és lehetővé teszi a lótulajdonosok számára, hogy ugyanakkora mennyiségű energiát jóval kisebb napi takarmányfelvétellel biztosítsanak a ló számára. Megfelelően alkalmazva a zsírok és olajok jó hatással lehetnek sovány lovak kondíció javításában. A hüvelyesek többsége növekedést gátló anyagokat (antinutritív anyagok) tartalmaz, ezért hőkezelés nélkül nem etethetők. Hüvelyes, illetve olajos magvak a szója, a lóbab, a borsó, illetve a repce, a napraforgó, a lenmag.
A lenmagnál meg kell említeni speciális tulajdonságát. Nagy mennyiségű nyálkaanyagot tartalmaz, mely főzés során sűrű levet képez. (Cián tartalma miatt forrásban lévő vízbe tegyük és így főzzük meg.) Ez a nyálka síkosító hatása által képes megkönnyíteni a bélsár ürítést, így megelőzni a bélsárpangást. Olajtartalma kedvező hatású a szőrváltás idején.