Gyakran ismételt kérdések
Adhatok HEVONEN tápot csikónak?
Igen, minden termékünk adható csikóknak , de ne felejtse el betartani a csikó takarmányozására vonatkozó általános szabályokat (lassú akklimatizáció és adagolás a csikó növekedési ütemének megfelelően).
Adható e HEVONEN táp vemhes kancáknak?
Igen, minden termékünk adható vemhes kancáknak (kivéve a ProCare 3in1 mert abban biotin található)ugyanis a vemhesség utolsó 3 hónapjában fokozott energia és fehérjeigénye van. A HEVONEN tápok fedezik az összes alapvető tápanyagszükségletet a vemhességi időszak alatt is. Azonban ne felejtse el beállítani az adagolást a kanca igényei szerint. A tápanyagigény különösen az ellés után növekszik, amikor megindul a tejtermelés.
Allergiás lehet e a ló a HEVONEN tápok valamelyik összetevőjére?
Tápjainkban csak olyan összetevőket alkalmazunk amelyeket évszázadok óta használnak a hagyományos lótartásban is.
A HEVONEN tápokat szárazon vagy vízzelkeverve adagoljuk?
Szárazon és vízzel keverve is adható.
A HEVONEN MASH tápot és a FIBER ALFA rostpótló keverékünket mindig vízzel keverve adagoljuk
Van olyan összetevő a HEVONEN tápokban ami pozitív eredményt adhat DOPPING vizsgálaton?
Tápjaink nem tartalmaznak doppingszernek minősített alapanyagokat.
Alkalmasak e a tápok hobbi lovak számára amelyek nem versenyeznek?
Igen. Minden lónak azonos tápanyagigénye van. Ezek a tápanyagok mind megtalálhatóak takarmányainkban. A HEVONEN termékcsalád a sportlovak speciális igényeire tervezett technológiát is tartalmazza, de hobbi lovak számára is hasznos. A legfontosabb ,hogy a takarmány minőségét a ló által végzett munka igényeihez igazítsuk.
Mennyit lehet biztonságosan megetetni egy adagban?
A lovaknak, amelyek több mint 400 kg súlyúak, legfeljebb 2 kg-ot etethetünk egy adagban (száraz súlyban), a póniknak kevesebbet. Bizonyos klinikai betegségre hajlamos lovaknak/póniknak előnyösebb kisebb adagokat adni, több tanácsért beszélj a táplálkozási szakértőnkkel.
Hogyan kezdhetem el etetni az új takarmányt?
Minden táplálkozási változás fokozatosan történjen, ideértve az abrakmennyiség változásait is. Általános iránymutatásként minden második napon cseréld le a régi/jelenlegi takarmány 500 g-ját az új takarmány 500 g-jára (kevesebbet a pónik esetében). Azonban, ha a lovad/pónid hajlamos klinikai problémára, például kólikára, izomgörcsre vagy laminitisre, mindig kérj tanácsot egy táplálkozási szakértőtől/ állatorvostól, mielőtt megváltoztatnád az étrendjét. Ideális esetben az új széna, siló és legelő is fokozatosan kerüljön bevezetésre.
Hogyan biztosíthatom, hogy a lovam/pónim étrendje kiegyensúlyozott legyen?
A lovad/pónid étrendjének kiegyensúlyozásának legmegfelelőbb módja attól függ, hogy az állat milyen állapotban van. A komplett takarmányok energiát és az kiegyensúlyozott étrendhez szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és minőségi fehérjéket (aminosavakat) biztosítanak, hogyha az ajánlott adagban adják a takarmányt.
A lovamnak/pónimnak több energiát adhatok anélkül, hogy súlygyarapodást okoznék?
Sajnálatos módon a kalóriák és az energia ugyanazt jelentik, ami azt jelenti, hogy lehetetlen többet adni az egyikből anélkül, hogy a másik is növekedne. Szükség esetén a ló egészséges testtömeg indexre való lefogyása és állóképességének javítása segíthet az energia szintjének természetes növelésében.
Mire figyeljek, amikor takarmányt választok egy hevesebb vérmérsékletű lónak/póninak?
Bár az étrend csak egyike a sok tényezőnek, amely befolyásolhatja a viselkedést, a gabonaféle keményítővel magas takarmányok bizonyára súlyosbíthatják a túlzottan ingerült természetet. Kezdd azzal, hogy kerüld a gabonakeverékeket, és keress olyan rost alapú takarmányokat, amelyek kezdetben kevesebb, mint 15% keményítőt tartalmaznak. Amikor további energiára van szükség, az olajban gazdag takarmányok hatékony alternatívát nyújtanak a gabonaféle keményítő helyett.
Mely HEVONEN takarmányok alkalmasak a laminitisben szenvedő lovaknak/póniknak?
A HEVONEN ProCare 3in1 takarmány ideális választás azoknak a hízékony lovaknak, akik hajlamosak a laminitisre. Ha a lovad vagy pónid általában rosszul eszik, vagy nemrégiben veszített súlyt, kérjük, lépj kapcsolatba a HEVONEN csapattal.
Milyen hosszú ideig kell beáztatni a lovam/pónim szénáját a cukortartalom csökkentése érdekében?
A kutatások azt mutatják, hogy a szénát 12-16 órán át áztatva langyos vízben akár 50%-kal is csökkentheti a vízben oldódó szénhidrát tartalmát. Azonban fontos megjegyezni, hogy az eredmények változóak, és az áztatás önmagában nem garantálja a laminitis szempontjából megfelelő cukortartalmat. A meleg időjárásban csökkentsd az áztatási időt maximum 6 órára.
Mennyi szénát/széna bálát kell etetnem?
Ideális esetben a szénát/széna silót ad libitum (korlátlanul) kell etetni, különösen a bokszban tartott lovaknál vagy azoknál, akik korlátozottan jutnak legelőhöz. A jó anyagcserével rendelkező lovaknál az összes takarmánybevitelt (beleértve a legelést is) nem szabad korlátozni a testtömeg (szárazanyag) 1,5%-ánál kevesebbre naponta.
Gyakorlati szempontból:
Ne számold a fűfogyasztást azoknál a lovaknál, amelyek csak néhány órára vannak kint a legelőn.
Legalább a ló minimális napi takarmányrészének felét adjuk meg szénaként/széna silóként azoknak a lovaknak, amelyek 12 órán keresztül bokszban vannak, vagyis 4 kg-ot egy 500-550 kg-os lónak.
Számolj 1,2-1,5-szer (20-50%) több széna silóval, mint szénával súlyban a magasabb nedvességtartalom miatt.
A jó anyagcserével rendelkező lovak esetében télen kizárólag a legelőn történő takarmányozás is elegendő lehet, kivéve a leghidegebb időszakokat, vagy amikor a fű hóval van borítva.
Van-e olyan HEVONEN takarmány, amely mentes a melasztól?
Igen! A HEVONEN ProCare és a HEVONEN FibreAlfa ideális választás azoknak a tulajdonosoknak, akik aggódnak a melasz hozzáadása miatt. Azonban a laminitisben szenvedő lovak és pónik esetében az étrendben lévő összes cukor fontos, nem pedig az egyes összetevők, például a melasz. Sok takarmány, amely tartalmaz melaszt, valójában alacsony cukortartalmú.
Lehetnek a lovak cukorra allergiások?
Nem. A glükóz létfontosságú az élethez, és a test sejtjei, beleértve az agyat is, elsődleges energiaforrásaként használják fel. Még akkor is, ha az étrendben lévő cukorszint alacsony, a ló teste más tápanyagokat is glükózzá alakít át a szükséglet kielégítése érdekében.
Vannak-e olyan HEVONEN takarmányok, amelyek cukormentesek?
Nem. Valójában szinte lehetetlen olyan takarmányt találni, amely teljesen cukormentes lenne, mivel az összetevők többsége természetes cukortartalommal rendelkezik, még akkor is, ha a takarmány melaszmentes. Azonban a klinikai betegségekre hajlamos lovak és pónik "alacsony cukortartalmú", nem pedig "cukormentes" étrendre van szükségük. Valójában a glükóz az elsődleges energiaforrás, amelyet a test sejtjei, beleértve az agyat is, felhasználnak, így a diéta némi cukorral hozzájárulhat a ló vagy póni egészségének megőrzéséhez, még akkor is, ha hajlamos a laminitisre.
Kint lehet-e vinni a lovat a fagyott/deres fűre vagy hóra?
Általában igen, bár a fagyos füvön való legelés, különösen a fényes napsütéses időben, kerülendő azoknál a lovaknál, akik hajlamosak a kólikára vagy a laminitisre.
Mennyi ideig kell áztatni a lovam/pónim szénáját a légzőrendszer egészségének támogatása érdekében?
A kutatások kimutatták, hogy a szénát mindössze 10 perces áztatása az esetek többségében megduzzasztja a porszemcséket, így azokat inkább lenyeli a ló és nem belélegezi. Azonban ne felejtsd, hogy az áztatott szénát az áztatás után azonnal add a lónak, mivel a szemcsék újra levegőbe kerülhetnek, miután megszáradtak.
Mit tegyek, ha gyanítom, hogy a lovam/pónim ételallergiában szenved?
Az igazi ételallergiák ritkák a lovaknál, és sajnos az allergiatesztek (bőr- és vérvizsgálatok) megbízhatatlanok a lovaknál. Ha valóban úgy gyanítja, hogy a lovadnak/pónidnak ételallergiája van, akkor a legjobb megoldás az eliminációs diéta. Kérjük, lépjen kapcsolatba az takarmányozási szakértővel/állatorvossal további információkért.
Szenvednek-e a lovak ételallergiától?
Igen, bár az igazi ételallergiák nagyon ritkák a lovaknál, és ha mégis előfordulnak, akkor általában egy adott típusú fehérjére (általában gabonafehérjére) reagálnak, nem pedig a fehérje vagy cukor mennyiségére, ahogy azt általában gondolják. A bőrpanaszok, például viszketés, duzzanatok és csalánkiütések (amelyek közül a leggyakoribb ok az ételallergia gyanúja) gyökereinek megtalálása nehéz, bár a hőmérsékletváltozások, a legyek, vagy a takarmányban található atkák, a samponok vagy egyéb helyi kezelések, a nyíróolaj, a pollen és a takarók és nyeregalátétek mosására használt mosószerek mind közönséges okok lehetnek!
Mennyi olajat adhatok a lovam takarmányához?
Az olajat naponta legfeljebb 100 ml / 100 kg testtömeg arányban lehet hozzáadni (legfeljebb 500 ml) azoknak a lovaknak a takarmányához, akiknek hízniuk kell. Az esetleges további adagokat fokozatosan kell hozzáadni (kb. 100 ml-t hetente), és gondoskodni kell róla, hogy az étrend minden további 100 ml olajhoz biztosíts további 100 NE E-vitamint – a HEVONEN FibreAlfa etetése esetén nincs szükséged plusz olajat etetni, mivel ez a rost takarmány szójaolajjal van bevonva. Kérdés esetén keresd fel a HEVONEN csapatát.
Szükséges-e sót adni a lovam/pónim takarmányához, és ha igen, miért?
Amikor a lovak izzadnak, elektrolitokat veszítenek, a főbbek közé tartoznak a nátrium, a kálium és a klór. Azoknak, akik rendszeresen izzadnak, ezen veszteségeket pótolni kell az étrenden keresztül. Azonban az elektrolitveszteség szintje közvetlen arányban van az izzadással, és ennek megfelelően a ló sómennyiség szabad hozzáférése elegendő a pihenő vagy könnyű munkában lévő lovak számára. A HEVONEN tápok tartalmaznak plusz sót az elektrolitpótlás végett. Ha a lovad rendszeresen izzad, keresd fel a HEVONEN csapatát tanácsokért.
Szükséges-e beáztatni a lovam/pónim takarmányát?
Minden HEVONEN takarmány szárazon adható, bár inkább, adj hozzá egy kis vizet (1:1 arányban) a takarmány keveréshez/ nedvesítéséhez, ez nem okoz kárt. Alternatív módon, minden HEVONEN pellet beáztatható meleg vízben, hogy pépet (mash-t) készíts a rossz fogazatú lovak és pónik számára. Néhány takarmányt, például a nagy mennyiségben cukorrépát tartalmazókat, be kell áztatni az etetés előtt, ezért mindig ellenőrizd a gyártó etetési útmutatásait.
A lovam eléggé ideges és ingerült. Mit adhatnék neki, hogy energiához jusson anélkül, hogy megizgatottabbá tegyem?
Általánosságban elmondható, hogy az ideges lovak étrendjében a keményítő szintjét minimálisra kell csökkenteni, ami azt jelenti, hogy válassz keveréket a tiszta gabona helyett, mivel azoknak alacsonyabb a keményítőtartalmuk egy azonos emészthető energia tartalmú gabonához képest. Keress rostot és olajat energiaforrásként, mivel ezek lassú felszabadulású, nem fűtő energiát biztosítanak, ami nem fokozza az izgatottságot. Győződj meg róla, hogy az étrendet összhangba hozod a munkaterheléssel, hogy a lovadnak ne kelljen felesleges energiát égetni.
Sokan úgy vélik, hogy a magas fehérjetartalom fokozhatja az izgatott temperamentumot, de ez NEM igaz. Egyszerűen az a takarmány, amelyet a keményebb munkához terveztek, magasabb fehérjetartalommal rendelkezik, (hogy fedezze a megnövekedett szükségletet), de inkább a nagyobb energia szintek okozhatnak problémát.
A feszült viselkedés és az izgatottság lehet az állattartás és menedzsment eredménye. Vizsgáld meg a lovad életében lehetséges stressz okait, és fontold meg, hogy változtatsz-e a szokásokon, hogy segíts neki nyugodtabbnak maradni. Egy egészséges emésztőrendszer is fontos egy boldog ló számára, ezért győződj meg arról, hogy a lovad elegendő jó minőségű rostot kap, hogy kielégítse a fiziológiai rágási igényét, és hogy ellensúlyozza a gyomor-bél traktus savasságát.
Mi az a gyomorfekély?
A gyomorfekély a lovaknál gyakori probléma, más néven, Equine Gastric Ulcer Syndrome (EGUS). A vonatkozó kutatások szerint a gyomorfekély a versenyző telivérek 70-94%-át, míg a sportlovak 58%-át érinti. A csikókat sem kíméli a betegség, akár 25-57%-nál jelentkezhet ez a kór. A legritkábban a hidegvérű lovaknál fordul elő gyomorfekély. De alapvetően elmondható, hogy az átlagos lópopulációt tekintve minden tizedik ló érintett lehet.
A gyomorfekély a lovak gyomorhámjának károsodását jelenti, amelyet a gyomorsavak termelése okoz a táplálék emésztésekor. A savak károsíthatják a gyomorhámot, a gyulladástól az erózióig terjedően. Ez általában akkor következik be, amikor a ló hosszabb ideig nem fogyaszt abrakot vagy takarmányt, és a gyomor így védtelen marad a savas károsodás ellen. A gyomorfekélyek komoly problémát jelenthetnek a lovak egészségében, és megfelelő kezelést igényelnek.
Mivel a lovak arra fejlődtek ki, hogy folyamatosan apró adagokban, rostban gazdag táplálékot fogyasszanak, a gyomor állandóan savat és más emésztőnedveket termel az emésztési folyamat megkezdéséhez. Ez nem ugyan olyan, mint az embereknél, akik ezeket a váladékokat csak az ételre vagy az étel gondolatára termelik!
Minden ló kaphat gyomorfekélyt?
Nem minden ló kap gyomorfekélyt. A gyomorfekélyek gyakoribbak azoknál a lovaknál, akiknek csökkent a rostbevitelük, ezek általában a verseny- vagy teljesítménylovak, akik nagyobb mennyiségű gabonán alapuló takarmányt kapnak, és/vagy nem rendelkeznek elegendő étvággyal, hogy megfelelő mennyiségű szálastakarmányt fogyasszanak, vagy akiknek tévesen kevesebb szálastakarmányt adnak, hogy "csökkentsék a gyomruk tömegét".
Bizonyítékok vannak arra is, hogy maga a mozgás is növelheti a lovak gyomorfekélyének valószínűségét. Az ugrás és a galopp, különösen, nyomást gyakorolnak a gyomorra, ami savas tartalmat lök fel a sebezhető felső részére a gyomornak, károsítva azt. Tehát míg a verseny- és teljesítménylovak a leggyakrabban az EGUS-ban szenvedők, a szabadidős és más lovak is veszélyeztetettek és az anyaállatok is gyakran szenvednek gyomorfekélyben.
Mik a gyomorfekélyt tünetei?
A tünetek változhatnak és megjelenhet az étvágytalanság, súlycsökkenés vagy a súlygyarapodás nehézségei, rossz szőrzet, ismétlődő hasmenés, viselkedési változások (általános mogorvaság, sunyítás és/vagy harapás a nyergelés/heveder húzás közben stb.), valamint a rossz teljesítmény (nem szeret előre haladni, ugrásnál ellenállás stb.).
Az egyetlen módja annak, hogy biztosak legyünk abban, hogy a ló gyomorfekélytől szenved-e, az, ha gasztroszkópos vizsgálatnak vetik alá. Ehhez 12 órán keresztül éheztetik a lovat, hogy biztosítsák a gyomor üres állapotát, mielőtt egy hosszú, optikai endoszkópot vezetnének be a gyomorba, bódítás alatt, a ló orrán keresztül.
Hogyan kell értelmezi a tápzsák oldalán levő információt?
A tápzsák hátoldalán található információk segítenek abban, hogy tudatos döntést hozz a termékről, amikor az üzletben van, valamint etetési útmutatásokat és egyéb kulcsfontosságú információkat nyújtanak annak érdekében, hogy Te és a lovaid a legjobbat kapják a takarmányból. A tápzsákra nyomtatott információk egy része törvény által előírt, a többi pedig azért van ott, hogy részleteket osszunk meg a takarmányról, arról, hogy milyen lovaknak lehet alkalmas, és hogyan kell etetni.