Mindig tartsd a szemed a Kalcium (Ca): Foszfor (P) arányon! Miért fordítunk erre extra figyelmet a HEVONEN-nél?

2024.05.29

Köztudott, hogy a kalcium nélkülözhetetlen ásványi anyag a lovak erős és egészséges csontjaihoz és fogaihoz. Különösképp a vemhes kancáknál a vemhesség utolsó szakaszában, a leválasztott csikóknál és a növekvő lovaknál és a fiatal versenylovaknál is fokozott figyelmet igényel a kalciumszükséglet kielégítése.

Ma már azt is tudjuk, hogy az egészséghez és a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz a megfelelő kalcium-foszfor arányra 2:1 (Ca:P). Kifejlett lovaknál az 1:1 arány sem okozhat komoly problémát kiegyensúlyozott takarmányozás mellett. Nem elég csak meggyőződni arról, hogy a kalcium és a foszfor szintje megfelelő legyen a takarmányban, mivel az ásványi anyagoknak a hozzáférhetősége egyes esetekben veszélybe kerülhet. Vannak természetesen előforduló vegyszerek, amelyek a ló számára elérhetőek lehetnek a mindennapi takarmányozás során, és megkötik a kalciumot és a foszfort, így megakadályozzák, hogy a felszívódjon.

Fontos azt is megemlíteni, hogy milyen kapcsolata van a kalciumnak és a foszfornak egymással. A ló csontjaiban a kalcium és a foszfor aránya 2:1. A csont a kalcium és a foszfor "tárolójaként" működik, amelyet akkor lehet lecsökkenteni, ha a táplálékbevitel nem éri el a szükséglet szintjét. A kalcium a szervezetben oldható formában (Ca++-ionként) is hasznosul az ideg- és izomműködéshez, ezért a szervezet egy mechanizmus segítségével tartja fenn a merev és szabályozott kalciumszintet a vérben (2,9-3,9 mmol/liter) ezekhez a folyamatokhoz – homeosztázis néven ismert. Másrészt a vér foszforszintje ingadozhat a nap folyamán, és az mozgás miatt káros hatások nélkül (Huntington, 2012).

Az egyensúlyhiány jelei attól függenek, hogy melyik ásványi anyag hiányzik. A lovak kalciumhiányának tünetei a következők:

• A csontváz rendellenes fejlődése

• Sántaság

• Törékeny csontok

• Csontritkulás

• Laza fogak

• Letargia

• Visszatartott placenta

• Nehéz ellés

• Rohamok

• Remegés

• Sportsérülések

A kalciumhiány ritka, de mivel a kalcium a ló vázizomzatában van szerepe, mellékhatásai komolyak a fejlődő lovakra, például a csikókra és az egyévesekre, mivel ezek gyakran csontokkal kapcsolatosak. Eközben a foszforhiány befolyásolja a ló izmait és a glükóz felhasználását, ami a következő tüneteket okozza:

• Izomgyengeség

• Remegés

• Magas glükóz és zsírszint

A hyperparathyreosisban szenvedő lovaknál a csont túlzott ásványianyag-vesztése rostos szövetek csonthoz tapadásához vezet, amit rostos osteodystrophiának neveznek. Ennek eredménye a csontok gyengesége és alakváltozása. Ez leginkább a ló fején figyelhető meg – innen ered a "nagyfej" betegség elnevezés. A ló végtagjai is érintettek lehetnek, ami fájdalmat okoz, és bizonyos esetekben nem tud mozogni vagy akár felállni (Spier, 2022).

Mit lehet tenni takarmányozás szempontjából?

A ló étrendjétől és aktivitásától függően, nem ajánlott csak nyersgabonákat (pl csak korpát kedvezőtlen) etetni (mivel a gabonákban magasabb a foszfor arány). Továbbá olyan tápokat sem, ahol az ásványianyag arányok nem ismertek, bevizsgáltak, publikusak. Érdemes lucernát, lucerna szecskát is beépíteni a diétába, mivel magas a kalcium tartalmuk (Lactignola et al, 2018).

A HEVONEN ProCare 3in1 tápunk 2.4:1 Ca:P aránnyal rendelkezik és mindig gondosan ügyelünk, hogy ez az arány ne változzon meg egyetlen egy gyártásnál sem.

✨Kérdés esetén bármikor megkeresheted a HEVONEN csapatát és segítünk eligazodni bármilyen takarmányozási témában professzionálisan.✨

https://www.hevonenfeeds.hu

Forrás:

Huntington, P. (2012). Keep an Eye on Calcium Balance. [online] Available at: https://ker.com/equinews/keep-eye-calcium-balance/

.

Lacitignola, L., De Luca, P., Santovito, R., Di Comite, M.S. and Crovace, A. (2018). Nutritional secondary hyperparathyroidism in two ponies. Open Veterinary Journal, 8(2), p.149. doi:https://doi.org/10.4314/ovj.v8i2.6

.

MSD Veterinary Manual. (2022). Hypocalcemic Tetany in Horses - Metabolic Disorders. [online] Available at: https://www.msdvetmanual.com/.../hypocalcemic-tetany-in...