A lovak tápanyag szükséglete

2024.03.19

Gyakran túl kevés figyelmet szentelnek a lovak vízszükségletének, amely szoros kapcsolatban áll a szárazanyag-felvétellel. A vízszükségletet befolyásoló tényezők közül a legfontosabbak az állat élőtömege, a környezeti hőmérséklet és páratartalom, a munkavégzés, a takarmány, fiziológiai okok – szoptatás, vemhesség –, stressz. A lovak energiaszükségletüket szénhidrátokból és zsírokból fedezik. A szénhidrátok lehetnek struktúrálisak – cellulóz, hemicellulóz –, amelyekből illó zsírsavak képződnek. A nem strukturális szénhidrátok – keményítő, maltóz, laktóz – monoszacharidokra bomlanak. Az energiaszükségletet különböző regressziós egyenletekkel számítják ki. Az energiaszükségletet az alábbi tényezők befolyásolják: fedeztetés, vemhesség, laktáció, növekedés, munkavégzés. 

A fehérjeszükségletet a takarmány fehérjetartalmából biztosíthatjuk: kb. 9,5 g nyersfehérje/MJ DE a létfenntartó napi fehérjeszükséglet. A vemhesség, a laktáció és a növekedés ideje alatt azonban ennél lényegesen több fehérjét kell biztosítani az állatnak. Nem megfelelő fehérjeellátás esetén csökken a takarmányfelvétel, csökken az élőtömeg, a szőrzet fénytelen lesz, a paták gyengébben fejlődnek. Túladagolás esetén a karbamidszint a vérben és a belekben megnő, ezáltal a N-ürítés is fokozódik; feleslegesen terheljük a ló máját, ezenkívül felesleges a fehérjét túletetni, mert a takarmány legdrágább komponense. 

A nyersrost elengedhetetlen a lovak számára, mivel a kis gyomorhoz képest nagy a vakbél és a vastagbél. A nyersrost segítségével a bélpasszázst is fenn lehet tartani. Az ásványi anyagok közül a legfontosabb a kalcium és a foszfor, mert a lovak csontja – nyershamura vonatkoztatva – 36 % kalciumot és 17 % foszfort tartalmaz; egymáshoz viszonyított arányuk ne legyen 1:1-nél kisebb a takarmányban. A lovak az A- és az E-vitamint a takarmányból veszik fel. D-vitaminhoz részben tömegtakarmányokból jutnak, illetve a bőrben is szintetizálódik napfény hatására. Kvitamint a vastagbélben a mikróbák szintetizálnak, ez a mennyiség elég a napi szükséglet kielégítéséhez. B-vitaminok szintén a vastagbélben szintetizálódnak, egy részük felszívódik, azonban nagy részük a bélsárral kiürül. Ennek ellenére elég a felszívódott mennyiség a szükségletnek megfelelő, azonban fokozott terhelés alatt álló lovak – pl. sportlovak – esetében a takarmányt ki kell egészíteni. C-vitamin az állat szervezetében szintetizálódik elegendő mennyiségben, de sportlovaknál, illetve beteg állatoknál ki kell egészíteni.

Készítették:

Denkinger Géza, Domahidy Gergely, Holló-Szabó Péter, Izing Simon, Jóźwiak Ákos , Kolozsvári Tímea, Kunsági Zoltán, Kutasi Orsolya, Marton Zsófia, Rőzséné Büki Etelka

( MgSzHK Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság ,SZIE ÁOTK Nagyállatklinika, Üllő ,Fejér Megyei MgSzH Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság )