A kövér ló nem egyenlő az egészséges, jól kondicionált lóval!
A túlsúlyos (kövér) ló nincs jól és egészségügyi kockázatot jelent!
Sokszor látni, hogy a tulajdonosok akkor "büszkék", ha a lovaik túlkondicionáltak, vagyis túlsúlyosak – ami azt jelenti, hogy a Henneke BCS számuk 5-6 felett van és a testtömegük az optimálisnál magasabb.
A legtöbb tulajdonos, lótartó nem ismeri fel azt, hogy lovának a hízás helyett, inkább csökkentenie kellene a testtömegét.
A kövér ló nem egyenlő az egészséges, jól kondicionált lóval.
Lehetséges okok, amiért a lovat "szeretik" túlkondicionálni:
- A tulajdonosok azt gondolják, hogy a túlkondicionált lovak jobban teljesítenek, mint az alulkondicionált lovak – ez teljesen nem így van, egy túlsúlyos ló sokkal nagyobb terhelést fejt ki a lábakra, szalagokra és ízületekre, nagyobb a sérülés kockázata. Teljesítményük is romolhat hosszú távon
- -A tulajdonosok nem veszik komolyan a testtömeg figyelését és csak belátják annak, hogy a lovuk ilyen és kész - Káros marketing a piacon és mindenki már "megszokta", hogy a túlsúlyos lovakkal reklámoznak termékeket – itt hatalmas felelősségé van minden gyártónak, cégnek, edzőnek, stb, hogy mit promótál, megvan-e a szakmaiságuk, képességük felismerni a lovak valós állapotát
- A tulajdonosok nem jártasak a BCS (Body Scoring System) használatában, a tanulmányok azt mutatják, hogy gyakran nem ismerik fel, hogy lovuk túlsúlyos vagy elhízott
A krónikus elhízás hihetetlenül káros a szervezetre, természetellenes, gyulladásos állapotot okoz, valamint nagy kockázatot jelent a laminitisre (patairha-gyulladásra) és az ízületi gyulladások kialakulására – és esetleg a PPID (Cushing-szindróma) későbbi kialakulására.
A testzsír formájában képes a szervezet a felesleges energiát tárolni és későbbi felhasználni, de a test nem alkalmazkodik ahhoz, hogy hosszú ideig ebben az állapotban maradjon. Bőségesen képes tárolni a zsírt, majd takarmányhiány idején használja fel ezeket a felesleges testzsír-raktárakat a szervezet. Ha az energiahiány soha nem jelenik meg, és a zsírraktárak túlzottan megnövekednek, a szervezet zsírsejtjei is hitelen meggyarapodnak, ami stresszreakcióhoz vezet.
Sejtszintű gyulladás lép fel, mivel a szervezet olyan helyeken igyekszik elraktározni a zsírt, amelyekhez nem alkalmazkodott – ez pedig az egészségtelen zsírraktározás, amely a szív- és érrendszeri betegségek és a metabolikus szindróma fokozott kockázatával jár emberben.
Lovaknál ez az egészségtelen, krónikus zsírraktározás növeli a metabolikus szindróma kialakulását és a kapcsolódó laminitis kockázatát. Ha a ló teste hosszabb időn keresztül túlzottan elhízott, akkor azok a természetes funkciók, amelyek ezt visszafordítják, "meghibásodnak". Sokan ellenállóvá válnak a leptin hormon étvágycsökkentő hatásaival szemben, ami azt jelenti, hogy továbbra is éheznek és túl eszik magukat akkor is, ha jóllaknak, és már túl sok energia (zsír)raktárral rendelkeznek.
A hosszan tartó túlkondicionáltság sok lónál és póninál inzulinszabályozási zavarokhoz vezethet (vagy összefüggésbe hozható vele). Az inzulin szabályozási zavara – az inzulinérzékenység és a hyperinsulinaemia – növeli a laminitis és más egészségügyi problémák kockázatát. Az inzulin az a hormon, amely a vércukorszint emelkedésére válaszul szabadul fel, és részt vesz a glükóznak a testsejtekbe történő szállításában.
Ha a krónikus elhízás nagyon kevés testmozgással jár – ahogy ez gyakran megtörténik –, az súlyosbítja az ezzel kapcsolatos egészségügyi problémákat. A rendszeres mozgatás segíthet a túlsúly elkerüléséhez, de a takarmányozásnak nagyon fontos szerepe van az optimális súly megtartásában. Bár minden takarmányozási tervnek a szálastakarmánnyal kell kezdődnie (a lovaknak testtömegük 1,5-2%-át naponta szálastakarmány formájában kell elfogyasztani, hogy fenntartsák az egészséges emésztést), a szálastakarmány minősége változhat, attól függően, hogy a lónak mekkora súlyt kell leadnia. hogy elérje a 4-5-ös testkondíció pontszámot.
Hasznos lehet még a szálastakarmány áztatása is, hogy segítse feloldani a keményítőt és a cukrot, így csökken a szálastakarmány összes energiatartalma. Ha a ló legelőn tartózkodik, a kalóriabevitel csökkenthető a ló legeltetési idejének korlátozásával vagy a legeltetés lelassításával például szájkosárral. Ha a takarmányból származó energiákat korlátozod, akkor utána is gondoskodni kell arról, hogy a ló megkapja az ajánlott napi vitaminokat, ásványi anyagokat és fehérjéket (aminosavakat) a megfelelő testműködéshez.
Teljesen megértjük, hogy nem egyszerű felismerni a lovad optimális testkondícióját, de mindig törekedni kell érte legalább a lovad érdekében! Természetesen egy optimális testsúly és kondíció nagyon hatékonyan hozzá tud járulni a jó teljesítményhez is, akár a lehetséges sérülések esélyének csökkenésével.
A HEVONEN csapata mindig készen áll segíteni és több módszerünk is van a lovak állapotának felülvizsgálatához. Bármely kérdés esetén keress fel minket és segítünk. Nekünk a lovad az első!
Forrás: Thatcher, C.D., Pleasant, R.S., Geor, R.J. and Elvinger, F. (2012). Prevalence of Overconditioning in Mature Horses in Southwest Virginia during the Summer. Journal of Veterinary Internal Medicine, 26(6), pp.1413–1418. doi:https://doi.org/10.1111/j.1939-1676.2012.00995.x. Jaqueth, A.L., Iwaniuk, M.E. and Burk, A.O. (2018). Characterization of the Prevalence and Management of Over-Conditioned Ponies and Horses in Maryland. Journal of Equine Veterinary Science, 68, pp.26–32. doi:https://doi.org/10.1016/j.jevs.2018.02.007. MSc, S.O., DVM (2024). The Many Faces of Equine Metabolic Syndrome. [online] The Horse. Available at: https://thehorse.com/1125942/the-many-faces-of-equine-metabolic-syndrome/ [Accessed 26 May 2024]. Pratt-Phillips, S., A. Munjizun, and K. Janicki. 2023. Visual assessment of adiposity in elite hunter ponies. Journal of Equine Veterinary Science 121:104199.