Hogyan takarmányozzunk a legjobban egy idős lovat - példa diétával
Az idősebb lovak etetésekor számos tényezőt kell figyelembe vennünk a hosszú élettartam és az egészséges öregedés támogatása érdekében. A lovadnak mindenkeppén biztosítani kell az alapvető tápanyagokat, és lépést kell tartani a rutin egészségügyi ellátással, kulcsfontosságúak az optimális jó közérzet érdekében. A lovakat általában 20 éves koruk után tekintik "idősebbnek". Az életkor azonban nem mindig a legjobb mutatója egészségi állapotuknak. A pontos életkor, amely a lovat "idősebbnek" minősíti, számos tényezőtől függően változhat, mint például a ló környezete, genetikája, táplálkozása és egészségi előzményei az élete során.
Általában a ló valós és fiziológiai életkorának kombinációját tekintik a lovak öregedésének legpontosabb mutatójának (Jarvis, et al, 2017). Egyes lovak a húszas éveik végén is nagyon aktívak maradnak, míg más lovaknál korábban, 15 éves kor alatt megjelenhetnek az öregedés jelei. A fiziológiai öregedés gyakori mutatói a következők:
- Az izomtömeg csökkenése
- A szőrzet minőségének romlása
- Gyenge fogazat
- A kényelem és a mobilitás csökkenése
A kiegyensúlyozott étrend kialakítása, amely támogatja az egészséges öregedést, kritikus fontosságú az idősebb lovak számára. Különösen fontos, hogy alkalmazkodjunk az egészségi állapot változásaihoz, mint például a rossz fogazat vagy az egészségügyi problémák. Lovad étrendje ingyenes értékelésre kerül a HEVONEN lótáplálkozási szakértőinknél, akik segíthetnek a megfelelő étrend kialakításában.
Idősebb lovak takarmányozási igényei
Az idősebb lovak takarmányozási programja nagymértékben változik az egészségi állapottól. Egészséges, idős lovak, akiknek nincs rossz egészségügyi állapota, kiváló eredményeket érhetnek el olyan étrend mellett, mint amit fiatalabb éveikben követtek. Sok idős ló kiegyensúlyozott étrenddel képes fenntartani egészséges állapotát, és energia- és fehérjeszükséglete nem változik jelentősen az életkor előrehaladtával. Ez különösen igaz akkor, ha a munkájuk szintje jelentősen csökken, például amikor visszavonulnak a versenyektől. Ha bizonyos egészségügyi állapotok gátolják a tápanyag felszívódását vagy zavarják a normál anyagcsere-működést, akkor a takarmányok, például a széna az emésztését befolyásolhatja. Ilyen problémák például a rossz fogászati egészség, a krónikus hasmenéses trágya és az anyagcsere-betegségek, például a Cushing-szindróma/PPID. Ilyen helyzetekben könnyebben emészthető takarmányokra van szükség az optimális testállapot fenntartásához. Speciálisan kialakított takarmányokra és/vagy szénapótló takarmányokra lehet szükség.
A képen a 22 éves Garánk❤️:
Mikre figyelj oda az idősebb lovak takarmányozásánál
1) Határozd meg a takarmány szükségletet:
Mint minden kiegyensúlyozott takarmányozási programnál, itt is figyelembe kell venni a ló egyéni igényeit. Ez magában foglalja a ló testsúlyát, munkaszintjét és aktuális testállapotát. A létfenntartás szinten a lovak kevesebb energiát és fehérjét igényelnek az étrendben, mint az aktív lovak. A ló munkaszintjének helyes meghatározása segít felmérni, hogy az energia és a fehérje túl- vagy alulkínálata van-e, ami a test állapotának megváltozásához vezethet. Javasoljuk, hogy rendszeresen mérjed fel a lovad testállapotát. Ez segít követni, hogy állapotuk az idővel változik-e. Az ideális testállapot egy 9-es skálán 5-ös. A túlsúlyos vagy alultáplált lovakat ennek megfelelően kell etetni, hogy fokozatosan egészségesebb súlyt érjenek el.
2) Egészségügyi problémák
Az idősödő lovak hajlamosabbak az egészségügyi problémák kialakulására számos tényező miatt. Egyedi lótól függően célszerű évente kétszer végeztetni egy állatorvossal a fizikális vizsgálatot, nem pedig évente egyszer. A rendszeres ellenőrzések biztosítják, hogy bármilyen egészségügyi állapotot időben felismerjenek és kezeljenek. Az olyan betegségek, mint a lovak metabolikus szindrómája (EMS), speciális étrendi változtatásokat igényelnek a laminitis kockázatának csökkentése érdekében. A PPID (vagy Cushing-kór) gyógyszeres kezelést igényel ennek a progresszív betegségnek a tüneteinek szabályozására. További életkorral összefüggő egészségügyi állapotok, amelyek az étrend-kiigazítást igényelhetnek, a következők:
- Ortopédiai betegség
- Fogászati betegségek, például EOTRH
- Vese- és/vagy májbetegség
A féreghajtás azért is fontos, hogy megakadályozzuk, hogy a belső paraziták súlycsökkenést okozzanak az idősebb lovaknál, különösen az év nagy részében legelőn lévő lovaknál. A nagyobb problémák megelőzése érdekében tartsd be a székletvizsgálatot és a féreghajtó kezelés ütemtervét.
3) Ellenőrizd a fogászati problémákat
Az optimális fogazat (a fogak egészsége) nagyon fontos, hogy az idősebb lovak alaposan meg tudják rágni a szénát és egyéb takarmányokat. A rágás beindítja az emésztés "első lépését", segít a takarmány lebontásában, hogy lója fel tudja venni az szükséges tápanyagokat (Di Filippom et al , 2018). A lovaknak hipzodont fogaik vannak, ami azt jelenti, hogy magasak és folyamatosan növekednek az ínyből. Ezt a folyamatos növekedést a fog felületének rágás általi természetes kopása tartja kordában. A fiatal felnőtt ló fogai 5 hüvelyk hosszúak, a fogak többsége az ínyvonal alatt van. Ez a "tartalékfog" lassan kibújik az állkapocsból, ahogy a ló öregszik. Ez azt jelenti, hogy végül az idősebb lóból "kifogy" a tartalék foga. A megmaradt fogak fokozatosan elhasználódnak, hasonlóan ahhoz, ahogy a csiszolópapír elveszíti szemcséjét a túlzott használat során. Ez az oka annak, hogy az idősebb lovaknál általában "sima száj" alakul ki, amikor az őrlőfogak csiszolófelületei simára kopnak. A sima fogak nem képesek hatékonyan megrágni a takarmányt és a rostokat. A fogászati betegségek gyakoriak az idősebb lovaknál. Az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbak az olyan problémák, mint a hiányzó fogak, a törött fogak, az éles zománcpontok és az EOTRH.
A következő jelek arra utalnak, hogy lovadnak fogászati problémái lehetnek (Jarvis et al, 2017):
- Quidding (félig megrágott szénagolyók kiköpése - bagozás)
- Táplálék eldobása evés közben
- Rossz lehellet
- Fogyás
- Kólika
- Fulladás
Az állatorvos által végzett rendszeres fogászati ellenőrzések elősegítik az egészséges rágófelület megőrzését és a problémák korai felismerését. Azon idős lovaknál, akiknek eltávolították a fogait, a széna rágása rendkívül nehézkessé válhat. A hosszú szárú szénabevitel egy részét vagy egészét felaprított szénával, áztatott takarmánypellettel és/vagy áztatott szénapótló takarmányokkal kell helyettesíteni, hogy megfeleljenek rostszükségleteiknek. A friss füves legelőt is sokkal könnyebb megrágni, mint a szénát. Friss füvet azonban csak olyan lovaknak szabad kínálni, amelyeknek nincs anyagcsere-problémája, és egyébként egészségesek. A legelő problémát jelenthet az olyan anyagcsere-problémákkal küzdő lovak számára, mint a lovak metabolikus szindróma, vagy a laminitis-re hajlamos lovak.
4) Figyelj a fehérjeforrásokra
Az idősebb lovak gyakran küzdenek izomtömeg-vesztéssel vagy rossz felsővonallal (topline). Az emésztést befolyásoló egészségügyi problémákkal küzdő lovaknak gyakran további fehérjeforrásokra van szükségük az optimális izomzat és általános egészség megőrzéséhez. A HEVONEN tápok jó minőségű fehérjeforrásokat tartalmaznak, mint például szója, lucerna és/vagy egyedi aminosavak. Az egyes aminosavak, a lizin és a treonin különösen fontosak. Egy 2005-ben végzett tanulmány kimutatta, hogy az idősebb lovak, akik enyhén mozogtak, képesek voltak fenntartani az optimális izomtömeget, ha kiegészítő lizint és treonint kaptak (Latham et al, 2018). Az, hogy szükség van-e kiegészítő aminosavakra a ló számára, elsősorban a takarmány minőségétől és a terhelési szinttől függ. Javasoljuk, hogy konzultálj takarmányozási szakértővel az ideális diéta kialakításához. Az idősebb lovak esetében különösen fontos, hogy a fehérjebevitelt megfelelően szabályozzuk. Ha a diéta túlzott mennyiségű fehérjét tartalmaz, az túlterhelheti a veséket, mivel a szervezet a felesleges aminosavakat lebontja, és azokat a vizelettel eltávolítja. Ez hosszú távon vesekárosodáshoz vezethet, különösen akkor, ha a ló már előrehaladott életkorú vagy veseműködési problémákkal küzd. Éppen ezért az idősebb lovak étrendjét alaposan meg kell tervezni, hogy figyelembe vegyük a fehérjeszükségletüket, de elkerüljük a túlzott terhelést a vesékre.
5) Válassz megfelelő szálastakarmányt
Miután meghatároztad az idősebb ló táplálkozási igényeit a testtömege, testállapota és aktivitási szintje alapján, következő lépésként válassz megfelelő szálastakarmányt. A szálastakarmánynak vagy szálastakarmány-alapú termékeknek mindig rendelkezésre kell állniuk, hogy csökkentsük a gyomorfekélyek kockázatát. Ha az idősebb ló sovány vagy aktív, akkor energia-dúsabb szálastakarmányra lesz szüksége, mint például a kevert fű-lucernás széna. A túlsúlyos lovaknak alacsonyabb tápanyagtartalmú fűszénát kell adni, hogy támogassák a fogyást anélkül, hogy korlátozni kellene a takarmánybevitelüket. Bizonyos esetekben szalmát is hozzáadhatunk a diétához, hogy támogassuk a fajra jellemző takarmánykereső viselkedést, miközben korlátozzuk a diéta energiatartalmát.
6) Biztosíts elegendő vízet
A hidratáltság minden ló számára rendkívül fontos, de különösen az idősebb lovak esetében, akiknél előfordulhatnak rejtett egészségügyi problémák. Az idősebb lovak, akik fogászati problémákkal küzdenek, kevesebb időt töltenek rágással, kevesebb nyálat termelnek és kevesebb vizet is isznak, mint azok, akiknek egészségesek a fogaik és száraz szénát fogyasztanak. Ha helyettesítő takarmányokat adsz, az egyik egyszerű módja a vízfogyasztás növelésének, hogy vizet adsz a takarmányhoz. A takarmány beáztatása emellett csökkenti a fulladás kockázatát és támogatja a bélflórát. A sófogyasztás az egyik legjobb módja a vízfogyasztás ösztönzésének. Adj a lovadnak napi 30-50 g HEVONEN Hydraspeed-C-t és biztosíts számára mindig szabad választású sót. Ez segíteni fog a szomjúságérzetben és biztosítja a folyamatos hidratáltságot.
7) Biztosítsd, hogy a vitamin- és ásványi anyag-igények teljesüljenek
A vitaminok és ásványi anyagok elengedhetetlenek a szervezet számára az enzimatikus folyamatok támogatásához. Az ásványi anyagok a szövetek, például a csontok, a fogak és az izmok alkotóelemei is. A kulcsfontosságú vitaminok és ásványi anyagok alacsony bevitele hatással lehet a metabolikus folyamatokra, és hozzájárulhat gyulladásos problémákhoz, például a gyenge ízületi egészséghez. Ha idősebb lovaknak szánt vagy komplett takarmányt használsz, akkor a takarmányozási ajánlásokat gondosan be kell tartani. Az egyik leggyakoribb oka a vitamin- és ásványi anyag-hiányoknak a ló étrendjében, hogy túl kevés komplett takarmányt etetnek. A legtöbb idősebb ló számára a komplett takarmányoknak magas rost- és zsírtartalommal kell rendelkezniük, míg a cukor- és kemikáliatartalomnak alacsonynak kell lennie (összesen kevesebb mint 10%). A kiegyensúlyozott étrend, amely antioxidáns vitaminokkal és ásványi anyagokkal van gazdagítva, segíthet gátolni a proinflammatorikus (gyulladást serkentő) folyamatokat. Az életkor hatása a gyulladásokra jól ismert mind az embereknél, mind a lovaknál. A túlsúly tovább növeli ezt a kockázatot. Az elhízott, idősebb lovakban magasabbak a proinflammatorikus marker szintek, mint az egészséges, idősebb lovakban. Fontos antioxidáns tápanyagok, amelyeket érdemes figyelembe venni, a szelén, réz, cink és E-vitamin. A C-vitamin pótlása hasznos lehet azok számára az idősebb lovak számára, akiknél csökkent az endogén C-vitamin termelés, például májműködési zavarok vagy légzőszervi betegségek, például ismétlődő légúti obstrukció (RAO) esetén. Azonban az egészséges idősebb lovak számára jellemzően nincs szükség C-vitamin kiegészítésére, mivel a máj képes kielégíteni a napi szükségletet. Az ízületi egészség is gyakori probléma az idősebb lovaknál. A kiegyensúlyozott vitamin- és ásványianyag-szintek támogatják az ízületek egészségét és kényelmesebbé teszik a lovat az öregedés során. Az ízületi egészséget és mozgékonyságot támogató kiegészítők szintén érdemesek a mérlegelésre. Számos lóízületi kiegészítő érhető el, de csak néhány összetevőnek van elegendő tudományos alapja a használatukhoz.
8) A bélrendszer egészségének fontossága
Gyakori tévhit, hogy az idősebb lovaknál a bélrendszer egészségügyi problémái egyszerűen az életkoruk miatt jelentkeznek. A legújabb kutatások azonban azt mutatják, hogy az életkornak kisebb hatása van a ló székletmikrobiomjának összetételére, mint korábban gondolták (Morrison et al, 2018). Ehelyett más tényezők – például az elhízás és az étrend összetétele – nagyobb valószínűséggel befolyásolják a mikrobiális populációt. A bélmikrobiom és az idősebb lovak általános egészségi állapota közötti komplex kölcsönhatás olyan téma, amely további vizsgálatokat igényel.
A takarmányozási gyakorlatok és az alapbetegségek jelentik a legnagyobb hatást a bélrendszer egészségére. Az alábbi betegségek közvetlenül befolyásolják a bélműködést:
- Kolitisz
- Lógyomorfekély-szindróma (EGUS - Equine Gastric Ulcer Syndrome)
- Áteresztő bél szindróma (Leaky Gut Syndrome)
- Gyulladásos bélbetegség (IBD)
Az antibiotikumok vagy NSAID (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs) hosszú távú alkalmazása szintén negatívan befolyásolhatja a bélmikrobiomot, ami súlycsökkenéshez, hasmenéshez vagy székletvizet tartalmazó szindrómához vezethet. Az emésztési funkciók károsodása esetén a bélrendszert támogató kiegészítők hasznosak lehetnek a takarmány hasznosulásának és a tápanyag-felszívódás javításában. Olyan kiegészítőket keressen, amelyek emésztőenzimeket, toxin-megkötő anyagokat, prebiotikumokat, élesztőt és probiotikumokat tartalmaznak. A probiotikumok adagolásánál ügyeljen arra, hogy elegendő mennyiségben kerüljenek az állat hátsó béltraktusába.
A HEVONEN ProBiotic különösen alkalmas idősebb lovak számára, mivel átfogó bélrendszeri támogatást nyújt, amely a hátsó béltraktusra és az immunfunkcióra összpontosít, tartalmaz pro- és prebiotikus összetevőket.
Kíváncsi vagy, hogy mit érdemes adni idősebb lovadnak az egészségének és jóllétének támogatásához?
Minden ló egyedi igényekkel és egyedi etetési helyzettel rendelkezik. Ha segítségre van szükséged lovad számára megfelelő etetési terv kialakításához, keresd meg a HEVONEN csapatát és azonnal segítünk díjmentesen.
Egészséges, 500 kg-os ló könnyű munkában, normál kondícióval
Vegyes széna (10% nyers fehérje): 10.5 kg
1 kg HEVONEN ProCare 3in1 2 etetésre elosztva nedvesítve
30 g HEVONEN Hysraspeed-C elektrolitpótló
Korlátlan víz a boxban és karámban is!
450 kg-os, létfenntartó szinten lévő sovány ló rossz fogazattal
Vegyes széna és lucerna (10%-12% nyers fehérje): 5 kg
HEVONEN ProHay szénapellet (10%-12% nyers fehérje): 5 kg áztatva
1.5 kg HEVONEN ProCare 3in1 2 etetésre elosztva áztatva
500 kg-os túlsúlyos, inzulinrezisztens ló létfenntartáshoz
Vegyes széna (8% nyers fehérje) szénahálóban, áztatva minimum 6 órára
0.4 kg HEVONEN ProCare 3in1 nedvesítve
Minden lónak egyéni igényei vannak, így specifikus ajánlásért keresd fel a HEVONEN csapatát és azonnal segítünk!
Referencia:
Adams, A.A., Katepalli, M.P., Kohler, K., Reedy, S.E., Stilz, J.P., Vandenplas, M.L., and Wagner, B., 2009. Effect of body condition, bodyweight and adiposity on inflammatory cytokine responses in old horses. Veterinary Immunology and Immunopathology, 129(3-4), pp.286–294.
Bochnia, M., Goetz, E., Wensch-Dorendorf, M., and Zeyner, A., 2021. Effect of Hay Soaking Duration on Metabolizable Energy, Total and Prececal Digestible Crude Protein and Amino Acids, Non-Starch Carbohydrates, Macronutrients and Trace Elements. Journal of Equine Veterinary Science, 96, p.103296.
Di Filippo, P.A., Gordon, M.E., and Staniar, W.B., 2018. Effect of Dental Correction on Fecal Fiber Length in Horses. Journal of Equine Veterinary Science, 60, pp.43–48.
Graham-Thiers, P.M., and Kronfield, D.S., 2005. Amino acid supplementation improves muscle mass in aged and young horses. Journal of Animal Science, 83(12), pp.2783–2788.
Ingolfsdottir, H.B., and Sigurjonsdottir, H., 2008. The benefits of high rank in the wintertime – A study of the Icelandic horse. Applied Animal Behaviour Science, 113(1-3), pp.143–150.
Jarvis, M., Waldridge, B., and Clark-Price, S., 2017. Nutrition considerations for the aged horse. Equine Veterinary Education, 29(7), pp.353–360.
Latham, C.M., Kronfeld, D.S., and Graham-Thiers, P.M., 2018. Effects of dietary amino acid supplementation on measures of whole-body and muscle protein metabolism in aged horses. Animal Physiology and Animal Nutrition, 102(2), pp.511–518.
Morrison, P.K., Newbold, C.J., and Jones, E., 2018. The Equine Gastrointestinal Microbiome: Impacts of Age and Obesity. Frontiers in Microbiology, 9, p.3017.
Ralston, S.L., and Harris, P.A., 2013. Nutritional considerations for aged horses. In: Equine Applied and Clinical Nutrition. 1st ed. London: Elsevier, pp.592–606.
Zeyner, A., and Harris, P.A., 2013. Vitamins. In: Equine Applied and Clinical Nutrition. 1st ed. London: Elsevier, pp.235–256.