Hogyan kezdjük el újra visszahozni a tenyészkancát a munkába?

2024.08.15

Gyakran nem tudjuk, hogyan kezdjük el újra a munkát a tenyészkancával, és azon is tétovázunk, hogy a kanca milyen gyorsan tud majd teljesen visszatérni. 

Ez több tényezőtől is függ, de kezdjük az egyik legnyilvánvalóbbal – a kanca jó fizikai állapotban volt a vemhesség előtt? A edzett kancák, különösen azok, amelyeket a vemhesség korai és középső hónapjaiban továbbra is lovagoltak, sokkal hamarabb készen állnak majd a munkába való visszatérésre, mint az elhízott, vagy nagyon lefogyott kancák, amelyeket évek óta nem lovagoltak. 

A következő tényező, az pedig az utolsó vemhesség. Ha a kanca könnyen, sérülések nélkül ellett, akkor elég gyorsan tud regenerálódni. Azonban, ha a kanca szövetszakadást, túlzott vérzést, visszatartott méhlepényt vagy bármilyen fertőzést tapasztalsz a csikózás után, akkor több hét vagy hónap is eltelhet, mire visszanyeri erejét és állapotát (KER, 2011). A csikózás utáni normális fizikai változásokhoz is néhány hétre van szükség - ezek közé tartozik a folyadék felhalmozódásának fokozatos felszívódása az alsó lábszárban és a hasban, valamint a kanca belső szerveinek visszahelyezkedése a csikó előtti helyzetbe, mivel azokat kissé elmozdította a csikó által elfoglalt nagy hely (Huggins, 2024).

Goldney (2023) röviden összefoglalta a fontos szempontokat:

  • Előző fittségi szint: minél fittebb volt a kanca a vemhesség előtt, annál gyorsabban térhet vissza a munkába
  • Kor: az idősebb kancáknak sokkal hosszabb ideig tart felépülni az ellés után
  • Testkondíció az leválasztás után
  • Ellési élmény és a csikó mérete: az ellés során elszenvedett sérülések lassíthatják a felépülést

Egy szoptatós kanca visszahelyezése a munkába valamivel bonyolultabb, mivel a kanca és a csikó szétválasztása garantáltan megterhelő és stresszes lesz. Általában nem jelent problémát, ha hagyjuk, hogy a csikó egy zárt körben vagy arénában legyen az anyjá val, akit lovagolnak/dolgozik. Ha a csikót el kell választani, próbálj meg egy "bébiszittert", például egy nyugodt heréltet választani, aki ismeri a csikót. A szokásosnál valamivel korábbi leválasztás akkor jöhet szóba, ha a csikó elég erős és a kancát szükséges visszahozni a munkába a csikó 4-5 hónapos kora előtt (KER, 2011). 

Ügyelj arra, hogy a kancáknak a szokásosnál több vízre van szükségük a tejtermelés közben. A testmozgás növeli a folyadékszükségletét, ezért figyelj arra, hogy a kancát megfelelően hidratáljad, amikor visszatér az edzésbe. Általános szabályként hat-nyolc hetet kell várni a csikózást követően, mielőtt elkezdhet a kanca komolyabban mozogni. Minden egyes kanca állapotát egyénileg értékeld, hogy mikor térhet vissza a munkába csikózás után. Kérj tanácsot egy állatorvostól, ha a kanca sérüléseket szenvedett a csikózás során, és mint minden edzésprogramnál, kezdjed rövid, könnyű munkával, és fokozatosan térj át a hosszabb és megerőltetőbb edzésekre.

A levalasztás után különösen fontos, hogy a lovagolni tervezett kanca megfelelő takarmányozásban részesüljön, mivel a nagyobb csikók több "erőforrást" igényelhettek a kancától a szoptatás ideje alatt. A jó minőségű szálastakarmány biztosítása elengedhetetlen, hiszen ez képezi az étrend alapját. Ezenkívül a megfelelő minőségű és mennyiségű fehérjebevitel is kulcsfontosságú az izomépítéshez, ami alapvető a ló teljesítménye és egészsége szempontjából. A kiegyensúlyozott takarmányozás segít fenntartani az erőt, állóképességet és hozzájárul az optimális izomfejlődéshez, különösen abban az időszakban, amikor a ló elkezd rendszeresen edzésbe állni.

A HEVONEN ProCare 3in1 valóban hatékony választás lehet a csökkentett keményítő- és cukortartalom miatt, különösen olyan kancák számára, akiknél fontos a vércukorszint stabilizálása. A magas rost- és aminosavtartalom segít az izomépítésben, míg a hozzáadott vitaminok és ásványi anyagok biztosítják a szükséges tápanyagokat. A gyógynövények, mint a borsmenta, citromfű, máriatövismag dara és fokhagyma, szintén hasznosak lehetnek az immunrendszer támogatásában. Amennyiben további segítségre van szükséged, a HEVONEN csapata szívesen összeállít egy személyre szabott étrendet a lovad számára, ami ingyenesen igényelhető.

Referencia:

The Horse, 2022. Riding Broodmares: How Soon Is Too Soon? [online] Available at: https://thehorse.com/1124606/riding-broodmares/ [Accessed 15 August 2024].

Goldney Equine Physio, 2021. Broodmare to Ridden Horse: How to Prepare and What to Expect. [online] Available at: https://www.goldneyequinephysio.co.uk/post/broodmare-to-ridden-horse [Accessed 15 August 2024].

Kentucky Equine Research, 2017. Returning Broodmares to Riding: How to Safely Transition. [online] Available at: https://ker.com/equinews/returning-broodmares-riding/ [Accessed 15 August 2024].