en-A legelők központi idegrendszert izgató hatású mérgező növényei

26/03/2024

A központi idegrendszer izgalmára, károsodására utaló jellegzetes tünetek az ingerlékenység fokozódása vagy csökkenése, sokszor tompultság, aluszékonyság, tudatzavar, izomrángás vagy általános izomremegés. A növények elfogyasztása után a testhőmérséklet csökken, erős nyálzás vagy izzadás következik be, pupillatágulat figyelhető meg. Csattanó maszlag Nitrogénben, humuszban gazdag talajokon, gyomtárulásokban, parlagokon fordul elő nagy tömegben, de egyes növénykultúrákat is nagy tömegben szennyező gyomnövény. Minden része, de különösen a levelei és a magjai atropint, hioszciamin és szkopolamin alkaloidát tartalmaznak. Fiatal növényben a szkopolamin magasabb koncentrációban fordul elő, mint a későbbi fenológiai fázisok során. Mellékalkaloidokként apoatropint és nikotint tartalmaz. A lovak elkerülik, de a szénával könnyen felvehetik. A mérgezés fő forrása a csattanó maszlag magjával szennyezett szemes kukorica, illetve ocsúja. (1-1,5 kg friss növény elfogyasztása után már 5-8 óra múlva elhullás következik be, és a kényszervágott állat húsa is mérgező!) 

A klinikai tünetek – kólikás nyugtalanság, tág pupilla, száj, orr nyálkahártyájának kiszáradása, tachycardia, perifériás keringési elégtelenség, bélmozgás leállása, bélsárrekedés, felfúvódás – 60-300 g maszlagmag felvétele után már egy napon belül jelentkeznek.  

Készítették:

Denkinger Géza, Domahidy Gergely, Holló-Szabó Péter, Izing Simon, Jóźwiak Ákos , Kolozsvári Tímea, Kunsági Zoltán, Kutasi Orsolya, Marton Zsófia, Rőzséné Büki Etelka

( MgSzHK Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság ,SZIE ÁOTK Nagyállatklinika, Üllő ,Fejér Megyei MgSzH Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság )