A szója a takarmányokban és a tévhitek avagy nem minden fekete vagy fehér!

2024.05.29

A szójababot és a szójabab melléktermékeit általában lótakarmányok összetevőjeként használják és etetését sok tévhit övezi. Az egész szójabab egy hüvelyes mag, elsősorban fehérje- és zsírforrásként használják a lótakarmányokban. A szójaolaj ízletes és könnyen beszerezhető zsírforrás a lótakarmányokban, és néha felülkezelik, hogy növelje a zsír- és energiatartalmát a lovak étrendjében. A szójaliszt, amely az olajkivonás mellékterméke, a leggyakoribb fehérjeforrás az állati takarmányokban. A szójahéj a mikrobiális fermentációra képes állatoknak, így a lovak és a kérődzők számára is értékes, erősen fermentálható rostok forrása.

A szójaolaj gyakran szerepel a lovak étrendjében, mivel a zsír hatékony energiaforrás, és a zsírok több mint kétszer (2.25x) annyi energiát biztosít, mint ugyan annyi tömegű szénhidrát vagy a fehérje. A lovakon végzett kutatások az energiamennyiség növelésén túlmenően a lótakarmány zsírpótlásának számos előnyéről számoltak be, például "üzemanyagforrásként" szolgálnak az aerob tevékenységhez (és így glikogénraktározó hatást fejtenek ki a keményen dolgozó lovak számára). Ezek a zsírok csökkentik a glükóz/inzulinszint egy étkezésre adott válaszát akkor, ha hasonló energiát nem strukturális szénhidrátokból etetünk, és esszenciális zsírsavakkal, köztük omega-3 és omega-6 zsírsavakkal kiegészítjük. Más növényi olajokhoz képest a szójaolaj mérsékelt arányban tartalmaz omega-6 és omega-3 zsírsavakat; kedvezőbb, mint a kukoricaolaj, de esetleg kevesebb, mint a repceolaj. A szójaolaj jellemzően a kereskedelmi forgalomban lévő lótakarmányokban található.

A szója a lótakarmányokban használt fő fehérjeforrás. A legtöbb ló számára ízletes, magas fehérjekoncentrációt tartalmaz (jellemzően 43-53%-ot takarmányozva), és kiváló minőségű esszenciális aminosavforrást biztosít, beleértve a lizint, a triptofánt, a treonint és az izoleucint, amelyek mennyisége általában alacsony vagy nulla a gabonákban. A szója általában a legjobb minőségű növényi fehérjeforrásnak számít a lovak aminosavszükségletének kielégítéséhez.

A szójahéj, a szójabab héja nagy mennyiségű pektint és más emészthető rostokat tartalmaz, és kevés a nem strukturális szénhidrát (NSC) tartalma. A szójahéjat könnyen fermentálják a mikrobák a ló utóbelében, és kimutatták, hogy több emészthető energiát adnak, mint a szálastakarmányok, és csak valamivel kevesebb emészthető energiát adnak, mint a gabonafélék, például a zab és az árpa. Mivel a szójahéj kevés NSC-t tartalmaz, és elsősorban az utóbélben emésztődik meg, a szójahéj a lóétrendben való használata csekély kockázatot jelent a kólika vagy a laminitisz kialakulására. A szójahéj általában nagyon ízletes a lovak számára, bár az ízletesség némi csökkenést figyeltek meg az takarmányozási szójahéj magasabb aránya miatt.

Míg a szója gyakori allergén az embereknél, ugyanezt még nem mutatták ki lovaknál. A lovak ételallergiájának diagnosztikai vizsgálatait nehéz elvégezni, időigényesek és gyakran megbízhatatlanok. A klinikai gyakorlatban azt tapasztalhatjuk, hogy az allergiás tüneteket mutató lovak többsége (akár környezeti, akár táplálékkal kapcsolatos) határozottan javul, ha az általános tápláltsági állapotot, valamint az immunrendszer és a bélrendszer egészségének egyes részeit terápiásan kezelik. Általában, ami allergiás tüneteket okozhat egy lóban, nem az a probléma igazi gyökere.

A génmódosított szója

A szójababfajták több mint 80%-a világszerte génmódosított (a HEVONEN csakis GM mentes szóját használ a tápokban!). A szójabab leggyakoribb genetikai módosítása a gyomirtószer, a glifozát ellenállóság, amelyet általában gyomirtásra használnak a gyomok csökkentése és a terméshozam növelése érdekében. Mire a szójabab érett és betakarított, a korai növekedésben használt gyomirtó szerek már nincsenek jelen.

A GM szójabab és szójatermékek biztonságosak a lovak számára?

Kutatási tanulmányok szerint nincs különbség abban, hogy a géntechnológiával módosított és nem módosított takarmányok milyen hatással vannak az állatok egészségére és biztonságára. A szójababnövényekbe bevitt új genetikai anyagról (amelyet eredetileg 1985-ben fejlesztettek ki), hogy a glifozáttal szemben rezisztenssé tegyék őket, nem bizonyították, hogy befolyásolja a szója összetevőinek emészthetőségét, és azt találták, hogy nem mérgező az egerekre még akkor sem, ha a normál mennyiség 1000-szeresével etetik. Jelenleg hiányoznak a lovakra vonatkozó kutatások a GM és a nem génmódosított takarmány-összetevők összehasonlításáról, de nincs bizonyíték arra, hogy a génmódosított szója összetevők etetése bármilyen módon káros lenne a lovakra. Megjegyzem, a HEVONEN nem használ GM szóját!

Összegyűjtöttem pár tévhitet a szójával kapcsolatban:

1. Tévhit: A szója fitoösztrogéneket tartalmaz, ezért borzasztó a lovam egészségére nézve

Igen, a szójabab tartalmaz fitoösztrogéneket, DE a szójában található fitoösztrogének (izoflavonok) olyan gyengék, hogy kétséges, hogy egyáltalán befolyásolnák-e a lovat. Először is nézzük meg, mik azok a fitoösztrogének. A fitoösztrogének olyan növényi alapú vegyületek, amelyek utánozzák az ösztrogént a szervezetben. Különböző típusú fitoösztrogének vannak, amelyek eltérően lépnek kölcsönhatásba a szervezettel, és mindenféle takarmányban megtalálhatók, beleértve a lenmagot, hüvelyeseket, gabonát, fűt és lucernát is! Tehát lovaink naponta fogyasztanak fitoösztrogéneket. A szójában található fitoösztrogént izoflavonoknak nevezik.

Ahogy fentebb említettem az izoflavonok nagyon gyenge ösztrogénszerű vegyületek, így a lóra gyakorolt ​​hatásuk nagyon-nagyon csekély. Hogy példát mutassak arra, hogy a szójabab izoflavonjai milyen csekély hatást gyakorolhatnak a lovadra, nézz meg ezt a példát. A lucerna izoflavonokat is tartalmaz; különösen kumesztrolt tartalmaz, amely nem található meg a szójában. A kumesztrol sokkal erősebb hatással van az ösztrogének biológiai aktivitásának utánzására, mint a szójabab izoflavonjai. Ennek ellenére a lucerna az egyik legelterjedtebb szálastakarmány, amelyet lovakkal etetnek világszerte!

2. Tévhit: A szója mérgező a lovakra nézve

Ez a tévhit a szójában található tripszin inhibitorból ered. A tripszin egy állatokban található enzim, amely segít a fehérjék lebontásában, hogy felszívódhassanak a szervezetbe. A szójabab tripszin inhibitort tartalmaz, ami azt jelenti, hogy feldolgozatlan állapotában a szója gátolja a tripszin felszabadulását a bélben, ami befolyásolja a fehérje lebontásának módját, így sok aminosav nem szívódik fel a szervezetben. A szójabab tripszin-inhibitorának eltávolítására vagy lebontására a szóját hőkezelésnek vetik alá, amit akár pörköléssel, pirítással vagy extrudálással érhetünk el. Tehát, ha a szójababot megfelelően kezeljük a megfelelő mennyiségű hővel és idővel, akkor a tripszin inhibitor faktor eltávolítódik, megőrizve a szójában található fehérje minőségét. A HEVONEN csakis megfelelőn hőkezelt szóját tartalmaz.

3. Tévhit: A szója befolyásolja a tenyészkanca vagy mén termékenységét

Ez a tévhit a ugyancsak a szójában található fitoösztrogén vegyületek miatt jelent meg. Ma már tudjuk, hogy a szója viszonylag kis mennyiségű fitoösztrogént tartalmaz, ami semmilyen jelentős hatással nincs a lóra. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy fitoösztrogéneket mutattak ki a kancaszérumban, miután szójaalapú takarmánnyal etették, beleértve a Bermuda füvet is. Jelenleg azonban nem áll rendelkezésre olyan adat, amely a fitoösztrogének káros hatását mutatná a mén vagy a kanca termékenységére.

4. Tévhit: A szójabab semmilyen táplálkozási előnyt nem jelent a ló számára

A szójabab a jó minőségű fehérje fantasztikus forrása. Tudtad, hogy a szója egy teljes értékű fehérje? Ez azt jelenti, hogy mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza. Kiváló lizinforrás (amely segíti az izomépítést), de alacsonyabb a metionin szintje (az erős patákhoz hasznos). Az egész szójabab olajtartalma is viszonylag magas, körülbelül 15-20%, így ha teljes zsírtartalmú full-fat szóját etetsz, akkor zsíros, amely kiválóan alkalmas fiatal vagy növekvő lovak számára. Ráadásul a szójabab héja, amely csak a szója külső héja, kiváló rostforrás a lovak számára (gondolj, szuper rost!), mert kevés lignint tartalmaz. Tehát kiváló takarmány egy olyan ló számára, akinek alacsony keményítő-, cukor- és rostdús étrendre van szüksége!

Sok takarmánygyártó különböző módokon használ szójababot. A teljes zsírtartalmú (full-fat) szója kiváló termék sport- és növekedésben lévő lovak számára, vagy azoknak, akiknek szükségük van egy kis segítségre a súlygyarapodásban, míg a szójabab maghéj jobban megfelel azoknak a lovaknak, amelyek alacsony cukor- és keményítőtartalmú étrendet igényelnek.

5. Tévhit: A szójabab gyulladást okoz

Ez a tévhit a szójabab magasabb Omega 6/Omega 3 arányának köszönhető. Igen, a szójabab valóban több Omega 6 zsírsavat tartalmaz, és az Omega 6 zsírsavakban gazdag étrendről ismert, hogy elősegíti a gyulladást. Tehát, ha szóját etetsz a lovaddal, akkor a legjobb, ha kiegyensúlyozott a lovad étrendje, hogy megfelelő Omega 6 és Omega 3 aránya legyen. Ha szóját tartalmazó, kereskedelmi forgalomban előállított takarmányt vásárolsz, ezek a takarmányok általában megfelelően kiegyensúlyozottak lesznek a lovadnak, de ha kétségei vannak, fordulj a takarmány gyártójához! A HEVONEN minden koncentrált takarmánya kiegyensúlyozott és bevizsgált helyről származik.

Források:

Coverdale JA, Moore JA, Tyler HD, Miller-Auwerda PA. Soybean hulls as an alternative feed for horses. J Anim Sci. 2004 Jun;82(6):1663-8. doi: 10.2527/2004.8261663x. PMID: 15216992.

Kentuky Equine Research (2024) Soy for Horses: Facts and Fallacies. doi: https://ker.com/equinews/soy-for-horses-facts-and-fallacies/

Jansen, W.L., Van Der Kuilen, J., Geelen, S.N.J. and Beynen, A.C. (2000). The effect of replacing nonstructural carbohydrates with soybean oil on the digestibility of fibre in trotting horses. Equine Veterinary Journal, 32(1), pp.27–30. doi:https://doi.org/10.2746/042516400777612008

.