A lovak súlyvesztésének gyakori okai
A nem megmagyarázható súlyvesztés bármely lovas számára aggodalomra adhat okot, de szerencsére a legtöbb esetben könnyen diagnosztizálható és kezelhető. Ha a lovad testtömege csökken, az jelezhet egy nem felismert egészségügyi problémát, vagy azt, hogy a jelenlegi etetési és gondozási program már nem felel meg a lovad igényeinek. Az idősebb lovak és a krónikus betegségekkel küzdő lovak hajlamosabbak a súlyvesztésre, mint az egészségesek. A lovak akkor is fogynak, ha extrém időjárásnak vannak kitéve, vagy ha olyan étrendet kapnak, ami nem biztosít elegendő energiát a szükségleteikhez. A súlyvesztés egyéb lehetséges okai közé tartoznak az emésztési zavarok, fogbetegségek és a ménesek közötti társas dinamika.
Ebben a cikkben bemutatjuk a lovak súlyvesztésének leggyakoribb okait, és javaslatokat adunk a megfelelő súlytartást szolgáló kezelési stratégiákra. Emellett arról is írunk, hogyan támogathatjuk a lovak súlygyarapodását a takarmányozasi szokások megfelelő kialakításával.

A képen Mézi, egy mentett ló látható, akit a HEVONEN💙 takarmányok is támogattak a súlygyarapodásában.
A lovak súlyvesztésének diagnosztizálása
A lovak súlyvesztését számos tényező okozhatja, amely gyakori probléma. A súlyvesztés akkor következik be, amikor több energia kerül felhasználásra, mint amennyi a táplálék révén bevitelre kerül. A lovak természetes módon tapasztalják a testsúly ingadozását egy év során, jellemzően télen, a hideg hónapokban veszítenek a súlyukból, és visszanyerik azt a nyári hónapokban. Ideiglenes súlycsökkenés előfordulhat vemhesség, szoptatás, illetve versenyek idején, amikor a teljesítményigények megnövekednek. Ha azonban lovad súlyt veszít megmagyarázhatatlan okból, ideje állatorvosi vizsgálatot kérni. A súlyvesztés okának kivizsgálásához alaposan át kell tekinteni az étrendet, a tartási stratégiákat és az egészségi állapotot. Az állatorvos segíthet a súlyvesztés okainak diagnosztizálásában a következő tényezők alapján:
Klinikai vizsgálat
A klinikai vizsgálatra van szükség annak megállapításához, hogy a súlyvesztés alultápláltság vagy betegség következménye-e. A klinikai vizsgálat során a ló testtömeg-állapotának pontszámát (BCS) értékelik. A BCS a ló alatti zsírszövet mennyiségét méri. Alapos fogászati vizsgálat szükséges annak megállapításához, hogy a ló fizikailag képes-e megenni a számára biztosított takarmányt. Az emésztés a szájban kezdődik a takarmány megrágásával. A rossz fogazattal rendelkező lovak nem biztos, hogy elegendő mennyiségű takarmányt fogyasztanak, vagy nem képesek elég energiát nyerni abból, amit elfogyasztanak.
Laboratóriumi vizsgálatok
Vér- és székletvizsgálatokat végezhetnek annak megállapítására, hogy a lovad súlyvesztése valamilyen rejtett egészségügyi probléma következménye-e.
Az állatorvos olyan problémákra tesztelhet, mint például:
-
Máj- vagy vesefunkciós zavarok
-
Gyulladás vagy fertőzés jelei
-
Emésztőrendszeri rendellenességek
-
Belső paraziták
-
Hormonális egyensúlyzavarok, mint például a Cushing-szindróma (PPID)
A lovak súlyvesztésének 10 leggyakoribb oka
1) Alacsony minőségű szálastakarmány
A szálastakarmánynak kell képeznie minden ló etetési programjának alapját, és a takarmány minősége meg kell, hogy feleljen a ló igényeinek. Ha a ló szálastakarmánya túl alacsony minőségű, nem biztos, hogy elegendő energiát és tápanyagot biztosít a táplálkozási szükségleteik kielégítésére. A szálastakarmány minőségét részben az emészthető energia tartalom alapján értékelhetjük. Ez egy olyan számítás, amely figyelembe veszi a takarmány fehérje- és rosttartalmát. Az alacsony minőségű széna alacsony fehérjetartalommal rendelkezik - kevesebb, mint 8% nyersfehérje - és magas rosttartalommal (NDF és lignin). Ez a magas rosttartalom csökkentheti a ló takarmányfelvételét, és megnehezítheti az emésztést a hátsó bélszakaszon.
Egy tipikus 500 kg-os ló létfenntartásához naponta 16,650 kilokalóriát (16,65 Mcal) kell fogyasztania a testsúlya megtartásához. Az energiaigények magasabbak dolgozó, vemhes és szoptató lovaknál, napi 17,000 – 35,000 kilokalória (17 – 35 Mcal) között mozognak.
A lovak naponta körülbelül a testsúlyuk 2%-át fogyasztják szénából vagy legelőről. Egy tipikus ló esetében ez napi körülbelül 10 kg (22 lb) szálastakarmányt jelent. Az alacsony minőségű széna 1,4 – 1,7 Mcal / kg emészthető energiát biztosíthat.
Még ha egy intenzíven dolgozó ló a lehető legnagyobb mértékben kihasználja a várható szénafelvételt és a testsúlyuk 2,5%-át eszi meg alacsony minőségű szálastakarmányként, ez csak 17,500 – 21,250 kilokalóriát biztosít naponta. Egy intenzíven dolgozó ló napi 26,650 kilokalóriát igényelhet, és ez jelentős kalóriadeficitet vagy negatív energiaegyensúlyt eredményezhet.
Megoldás:
Minden lónak biztosítani kell a folyamatos hozzáférést szénához vagy legelőhöz, hogy támogassuk szükségletüket, miszerint napi 12 órán keresztül kell enniük. A széna minősége változhat a fű érettségétől, a betakarítás időpontjától és a növekedési környezeti feltételektől függően. A pillangós szénák, mint például az alfalfa és a lóhere, általában több energiát biztosítanak, mint a fűszéna. Kiegészítő takarmányok, zsírszármazékok és tápanyagokat tartalmazó termékek adhatók az étrendhez, hogy pótolják az alacsonyabb minőségű széna vagy legelő hiányosságait. Fontold meg egy equine nutritionist szakértővel való konzultációt a ló speciális takarmányozási igényeinek meghatározása érdekében.
2) Stressz
A stressz súlyvesztést okozhat a lovaknál. A lovak rendkívül érzékenyek a környezetükben bekövetkező változásokra, és gyakran tapasztalnak stresszt ismeretlen környezetekben, vagy amikor a szokásos rutinjuk megváltozik. Bár a rövid távú, enyhe stressz valószínűleg nem befolyásolja hosszú távon a ló jólétét, a nagyobb stresszorok vagy krónikus stressz súlyvesztést és negatív egészségi következményeket eredményezhetnek.
A lovaknál előforduló stressz gyakori okai a következők:
-
A munka időpontok vagy munkaintenzitás változása: A lovak stresszt tapasztalhatnak, ha a munka programjuk intenzívebbé válik, vagy jelentős változáson megy keresztül. Az inaktivitás vagy a megfelelő legeltetés hiánya is stresszt okozhat (pl. a hosszú ideig boxban tartott lovaknál).
-
Étrendváltozás: Az étkezési időpontok következetlensége és a takarmányhoz való korlátozott hozzáférés stresszt válthat ki. Ideálisan a lónak folyamatosan hozzá kell férnie a takarmányhoz, hogy minimalizálja az üres gyomorral töltött időt.
-
Gyakori szállítás: A szállítás gyakran stresszes a lovak számára. A versenylovak, amelyek gyakran utaznak a versenyszezon alatt, krónikus stresszt is kialakíthatnak.
-
Társas vagy ménesi dinamikák: A lovak rendkívül társas lények, és stresszt tapasztalhatnak, ha társaik csatlakoznak vagy elhagyják a ménest. Az agresszív lovakkal való közös legeltetés is stresszhez vezethet.
-
Tartási körülményei: A zsúfolt vagy zajos környezetben tartott lovak magasabb stressz-szinten vannak, különösen akkor, ha az alvásuk megszakad. Ideális esetben a lovakat olyan istállókban kell elhelyezni, ahol látják egymást, és megfelelő hőmérséklet-szabályozással, szellőzéssel és megfelelő világítással rendelkeznek.
-
Fájdalom és kényelmetlenség: Az olyan egészségügyi problémák, sérülések és betegségek, amelyek fájdalmat okoznak, stresszt válthatnak ki a lovaknál.
Megoldás:
Vizsgáld meg a lovad stressz faktorjait, és próbáld meg azokat megszűntetni. Lehet, hogy a lovad orvosi kezelésre, más környezetre, vagy csökkentett munkaterhelésre szorul.
3) Ménesi Hierarchia
A lovak természetes rangsort alakítanak ki a ménesben.. Az alacsony "rangú" lovak gyakran tapasztalnak zaklatást a többi tagtól és elüldözik őket a takarmányuk mellől. A ménesi hierarchia fontos szerepet játszik az élelemhez és menedékhez való hozzáférés meghatározásában. Súlyvesztés fordulhat elő az alacsony rangú lovaknál, ha nem képesek elegendő takarmányt enni ahhoz, hogy megtartsák a testsúlyukat. A kutatások azt mutatják, hogy a hierarchia befolyásolja a testállapotot. Azok a lovak, amelyek magasabb rangot élveznek a ménesükben, általában jobb testállapotúak, mivel könnyebben hozzáférnek az élelemhez és a menedékhez, mint azok, akik alacsonyabb rangúak.
Megoldás:
Az alacsony ranggal rendelkező lovakat el kell különíteni a ménestől, hogy biztosítsuk, hogy elegendő takarmányhoz jussanak. Ha a lovakat csoportosan eteted, több hozzáférési pontot biztosíts a takarmányhoz, vízhez és menedékhez, hogy minimalizáld a versenyt. Az agresszív társak hatásainak csökkentése szintén segíthet megelőzni a súlyvesztést, amely a stressz következménye.
4) Hátsó bélszakasz problémák
A ló a hátsó bélszakasza (vastagbél, vakbél) mikrobiális közösségére támaszkodik, hogy lebontja a rostot és olyan végtermékeket állít elő, amelyeket a ló fel tud használni energiaként. A bél normál mikroflórájának zavarai csökkenthetik a hátsó bél fermentációs kapacitását, és súlyvesztést okozhatnak.
A hátsó bél mikroba-zavaraikat okozhatják:
-
Az NSC (nem szerkezeti szénhidrátok) magas mennyiségű étkezése
-
Stressz
-
Antibiotikumos kezelés
-
Hirtelen étrendváltozás
A magas NSC-tartalmú étkezések miatt a keményítők és cukrok elérhetik a hátsó bél részeit. A mikroorganizmusok gyorsan fogyasztják ezeket, ami gyorsan nagy mennyiségű savat, gázt és további baktériumokat eredményezhet. A savak csökkenthetik a hátsó bél pH-ját, ami károsíthatja a bél falát és leaky gut szindrómát okozhat. A kemikáliák és cukrok jelenlétében szaporodó baktériumok kiszoríthatják a hasznos baktériumokat, amelyek felelősek a rostok fermentálásáért.
Megoldás:
Zsírok és emészthető rostforrások használata a magas keményítő és cukrok helyett, hogy növeld ae energiát.. Az olyan rostforrások, mint a cukorrépa és a szójak, valamint a zsírok, mint a lenmag, szójaolaj, kiváló lehetőségek a energia növelésére anélkül, hogy keményítőkre és cukrokra támaszkodnánk. A HEVONEN Soya Oil egy kiváló választás a energia növelésére, és emellett gazdag Omega 3-ban, egy gyulladáscsökkentő
zsírsavban. Támogathatod a ló bélflóráját probiotikumokkal és prebiotikumokkal. A prebiotikumok és probiotikumok növelhetik a bél hasznos baktériumainak számát, hogy hatékonyan fermentálják a rostot és energiát biztosítsanak a ló számára.
💙A HEVONEN ProBiotic prebiotikumokat, probiotikumokat és élesztőt biztosít a hátsó bél mikrobiomjának támogatásához. A HEVONEN ProVita+ 26 különböző vitamint és ásványi anyagot tartalmaz a probiotikum mellett.💙
5) Fekélyek
A gyomorfekélyek étvágytalanságot és súlyvesztést eredményezhetnek. A becslések szerint a lovak 60-90%-át érinti az Equine Gastric Ulcer syndrome (EGUS), különösen a versenylovakat. Az takarmányozási szokások, a magas intenzitású testmozgás, a stressz és egyes gyógyszerek hozzájárulhatnak a fekélyek kialakulásához.
Megoldás:
A lovadnak gyógyszeres kezelésre lehet szüksége, például omeprazolra a fekélyek gyógyításához. Más stratégiák, amelyek segíthetnek a fekélyek gyógyításában és megelőzésében, az hogy biztosítunk a lónak folyamatos hozzáférést a szálastakarmányhoz, csökkentjük a stresszt és elkerüljük a magas gabonatartalmú étrend etetését.
6) Bélférgek
A bélférgek károsíthatják az emésztőrendszer nyálkahártyáját, gyulladást okozva és csökkentve a tápanyagok felszívódásának képességét. A bélférgek súlyvesztést okozhatnak, akár további betegség jelei nélkül is. A bélférgekkel kapcsolatos egészségügyi problémák közé tartozik a gyenge teljesítmény, hasmenés, emésztőrendszeri irritáció, valamint bélsár impaction, amelyek kólikát eredményezhetnek.
Megoldás:
A parazita terhelés meghatározható a trágya közvetlen vizsgálatával, féregpete számlálással (FEC - Fecal Egg Count). A parazita fertőzéssel rendelkező lovakat féreghajtó gyógyszerekkel kell kezelni.
7) Fogászati Problémák
A fogászati problémák gyakori oka a súlyvesztésnek, különösen az idősebb lovaknál. A lovaknak megfelelő fogazatra van szükségük, hogy rágják a takarmányt, hogy az megfelelően emésztődjön a bélrendszerükben. A szájüregi vizsgálatok során számos fogászati probléma, például törött vagy túlnőtt őrlőfogak jelentkezhetnek. A őrlőfogakon éles pontok alakulhatnak ki, amelyek fájdalmat okozhatnak, csökkentve a ló étvágyát. Az öregedés során a fogak zománcrétegei elhasználódnak, és előfordulhat, hogy már nem képesek hatékonyan megőrölni a hosszú rostokat a takarmányban. A fogak közötti rések (diastemák) alakulhatnak ki, amelyekbe étel ragadhat meg. Amikor az étel beékelődik a fogak közé, az bomlásnak indul, és gyulladást okozhat, ami periodontális betegséget eredményezhet. A periodontális betegség egyre gyakoribb 15 éves vagy idősebb lovaknál. Ez a fájdalmas állapot csökkenti a ló étvágyát, és ellenérzést válthat ki a hideg vízzel szemben. Ahogy a betegség előrehalad, a szövetek és a fogágy csontja is károsodhat, valamint a fogak elvesztéséhez is vezethet. A fogászati betegség klinikai jelei közé tartozik a takarmány kiköpése csomókban (quidding), takarmány felhalmozódása a fogak közötti résekben, fokozott nyálképződés, pofaduzzanat, rossz lehelet, súlyvesztés, étvágycsökkenés, valamint a fulladásos és kólikás epizódok fokozódása. Egyes lovak (általában az idősebbek) egy fájdalmas fogászati állapotban, az Equine Odontoclastic Tooth Resorption and Hypercementosis (EOTRH) betegségben szenvednek. Ez az állapot a metsző- és szemfogakat érinti, és a foggyökerek feloldódásához, valamint a cementum túlzott termeléséhez vezet, miközben a test próbálja stabilizálni a sérült fogakat.
Megoldás:
A lovaknak évente legalább egyszer fogászati vizsgálaton kell részt venniük, hogy ellenőrizzék a fogaik egészségét. A legtöbb lónak évente fogkőeltávolítást kell végezni. A fogászati vizsgálat során az állatorvos megvizsgálja a ló száját az éles fogponton, a fogak közötti rések, a mozgó fogak és a fogászati betegségek jeleinek felderítése érdekében. A rutin fogkőeltávolítás
segíthet a kisebb fogászati problémák kezelésében. Ha súlyos fogkárosodás vagy szövetkárosodás történt, fogeltávolításra lehet szükség. A fogászati problémákkal küzdő lovak, amelyeket az állatorvosi beavatkozás nem javít, élvezhetik a szénából készült kockákat vagy pelletet. Ezek a takarmányformák könnyebben rághatóak és emésztődnek, mint a hosszú szálú széna. A takarmányok áztatása még puhábbá teheti őket, hogy segítse a lovat a rágásukban. Mindemellett a HEVONEN tapjai is beáztathatóak és etethetőek fogproblémás lovakkal is, biztonságosan.
8) Krónikus Betegségek
Mivel a súlyvesztést számos tényező okozhatja, az alultáplált lovakat meg kell vizsgálni, hogy van-e valamilyen alapbetegségük. A betegségek súlyvesztést okozhatnak úgy, hogy növelik a ló energiafelhasználását, vagy károsítják a test képességét arra, hogy megfelelően metabolizálja az energiát és tápanyagokat. Példák a betegségekre, amelyek ezt okozhatják:
-
Gyulladásos vagy fertőző betegségek
-
Vesebetegségek
-
Májbetegségek
-
Lóasztma
-
Szívelégtelenség
-
Pituitary Pars Intermedia Dysfunction (PPID; Ló Cushing-szindróma)
A betegségek súlyvesztést okozhatnak azáltal is, hogy zavarják a tápanyagok felszívódását az emésztőrendszerből. Azok a betegségek, amelyek malabszorpcióval járnak, a következők: [2][17][18][19]
-
Gyulladásos bélbetegségek
-
Abdominális daganatok vagy daganatok
Egyéb egészségügyi problémák, például a krónikus fájdalom vagy sántaság szintén súlyvesztést eredményezhetnek. Olyan állapotok, mint a krónikus sántaság, stresszt okozhatnak, csökkenthetik az étvágyat, és hátráltathatják a ló étkezéshez való hozzáférését.
Megoldás:
Az alapbetegségeket és egészségügyi problémákat állatorvosi vizsgálat szükséges, hogy megfelelő kezelést kaphassanak.
9) Izomatrofia
A súlyvesztés jelezheti a zsírszövet vagy izomszövet elvesztését, vagy mindkettőt. Az izomtömeg csökkenése akkor következik be, amikor a fehérjebontás gyorsabban történik, mint a fehérjeszintézis, és netes izomveszteséget eredményez. Ez előfordulhat olyan lovaknál, akik fehérjében szegények, alacsony minőségű fehérjét kapnak, idősebb lovaknál, illetve beteg lovaknál. Az izomatrofia gyakori jele a PPID-vel küzdő lovaknak. A növényi- és izomfehérjék is aminosavakból állnak. A ló fehérjét fogyasztva lebontja azt aminosavakká és kis peptidekké, amelyeket az emésztőrendszerben felszívódnak. A ló ezt az aminosavat új fehérjék, köztük izomfehérjék szintéziséhez használja. A lovak képesek egyes aminosavakat szintetizálni (nem esszenciális aminosavak), de más aminosavakat nem, ezeket a étrendben kell biztosítani a megfelelő szintézishez (esszenciális aminosavak). A legtöbb ló étrendjében a lizin, treonin és metionin tekinthetők elsődleges "limitáló" aminosavaknak.
10) Extrém Hideg Időjárás és Hatása a Lovakra
A lovak súlyt veszíthetnek rendkívül hideg időjárásban, mivel több energiára van szükségük a stabil testhőmérséklet fenntartásához. Ha a lovad már alulkondícionált, nagyobb eséllyel veszít el további súlyt a hideg időben, mivel korlátozottak az energiatartalékai.
Kihívások Hideg Időjárásban:
-
Artritisz miatti nyakfájdalom: Az artritisz miatti nyakfájdalommal küzdő lovak, akiknél a hideg idő súlyosbítja a fájdalmat, nehezen érhetik el a vizet vagy az takarmányt, ha az a talajon van elhelyezve.
-
Sántaság és fájdalmas ízületi problémák: A sántasággal vagy fájdalmas ízületi problémákkal küzdő lovak nem biztos, hogy képesek hatékonyan mozogni a takarmány és víz beszerzésére hideg, havas és jeges körülmények között.
Megoldás: Az alulkondícionált lovak esetében a testállapotot gyakran ellenőrizni kell a hideg hónapokban, hogy meghatározzuk, kapnak-e elegendő takarmányt. További takarmányok (pelletált koncentrátumok/többlet szálas takarmány) szükségesek lehetnek a lovak számára télen, hogy elegendő energiát biztosítsanak számukra. A ló takarózása hideg időben szigetelő réteget biztosít, amely segít megőrizni a testhőt .💙A HEVONEN számtalan megoldást tud kínálni több problémával is küzdő lónak.💙
Súlyváltozások Nyomon Követése Miután azonosítottad és kezelted a lovad súlyvesztésének okait, egy takarmányozási szakértő segíthet a megfelelő etetési program kialakításában, amely támogatja az egészséges súlygyarapodást. A heti súlymérések ajánlottak a súly nyomon követésére és annak biztosítására, hogy a lovad ne veszítsen további súlyt.
A legjobb módja a ló testtömegének mérésére a mérleg/súlyhíd használata. Ha ez nem elérhető, súlymérő szalag segítségével kényelmesen megbecsülheted a ló súlyát specifikus testméretek figyelembevételével.
A testállapot pontozása szintén hasznos a zsírmennyiség változásainak nyomon követésére.
Tippek a Súlygyarapodáshoz Kövesd ezeket a tippeket a ló súlyának fenntartásához vagy biztonságos növeléséhez:
-
Etess gyakori időközönként
-
Biztosítsd a szálastakarmány szabad hozzáférését
-
Figyeld a ló takarmányfogyasztását és evési szokásait
-
Használj megfelelő takarmányt a ló életkorának és állapotának megfelelően
-
Etess élesztő kiegészítőt a takarmány hatékonyságának javítására
-
Bármilyen takarmányozási változtatást fokozatosan vezess be
-
Konzultálj egy ló takarmányozási szakértővel a ló takarmányozásának optimalizálása érdekében
-
Kövess egy rendszeres parazitamentesítési programot (féreghajtás)
-
Évente legalább egyszer vizsgáltasd meg a ló fogait és általános egészségi állapotát
A ló súlygyarapodásához szükséges étrend kidolgozásában segíthet a HEVONEN!💙
Referencia:
Tamzali, Y., 2006. Chronic weight loss syndrome in the horse: a 60 case retrospective study. Equine Veterinary Education.
Jarvis, N. and McKenzie, H.C., 2021. Nutritional considerations when dealing with an underweight adult or senior horse. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S074907392030030X [Accessed 26 March 2025].
Dickinson, C.E. et al., 2002. Diagnostic workup for weight loss in the geriatric horse. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S074907390270096X [Accessed 26 March 2025].
Siciliano, P.D., 2002. Nutrition and feeding of the geriatric horse. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0749073902700995 [Accessed 26 March 2025].
Argo, C.M., 2016. Nutritional management of the older horse. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0749073915000426 [Accessed 26 March 2025].
Giles, S.L. et al., 2015. Dominance rank is associated with body condition in outdoor-living domestic horses (Equus caballus). Applied Animal Behaviour Science, 172, pp. 118-124. Available at: https://doi.org/10.1016/j.applanim.2015.11.004 [Accessed 26 March 2025].
Hrefna, B., 2008. The benefits of high rank in the wintertime—A study of the Icelandic horse. Applied Animal Behaviour Science, 109(3), pp. 227-234. Available at: https://doi.org/10.1016/j.applanim.2007.02.003 [Accessed 26 March 2025].
Sykes, B.W. et al., 2015. European College of Equine Internal Medicine Consensus Statement–Equine Gastric Ulcer Syndrome in Adult Horses. Journal of Veterinary Internal Medicine, 29(3), pp. 1334-1348. Available at: https://doi.org/10.1111/jvim.13639 [Accessed 26 March 2025].
Bell, R.J.W. et al., 2007. Equine gastric ulcer syndrome in adult horses: a review. New Zealand Veterinary Journal, 55(5), pp. 239-244. Available at: https://doi.org/10.1080/00480169.2007.36707 [Accessed 26 March 2025].
Andrews, F.M., 2022. Colonic ulcers. Louisiana State University Veterinary Medicine. Available at: https://www.vetmed.lsu.edu [Accessed 26 March 2025].
Lane, T., 2016. Parasite control in horses. MSD Veterinary Manual. Available at: https://www.msdvetmanual.com [Accessed 26 March 2025].
Rowley, K.J. et al., 2022. A computed tomographic study of endodontic and apical changes in 81 equine cheek teeth with sagittal fractures. Equine Veterinary Journal, 54(6), pp. 777-784. Available at: https://doi.org/10.1111/evj.13567 [Accessed 26 March 2025].
Dixon, P.M. et al., 2005. A review of equine dental disorders. Veterinary Journal, 170(2), pp. 168-179. Available at: https://doi.org/10.1016/j.tvjl.2004.04.017 [Accessed 26 March 2025].
Nicholls, V.M. and Townsend, N., 2016. Dental disease in aged horses and its management. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://doi.org/10.1016/j.cveq.2016.07.003 [Accessed 26 March 2025].
Limone, L.E., 2020. Update on equine odontoclastic tooth resorption and hypercementosis. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://doi.org/10.1016/j.cveq.2019.09.002 [Accessed 26 March 2025].
Rehrl, S. et al., 2018. Radiological prevalence of equine odontoclastic tooth resorption and hypercementosis. Equine Veterinary Journal, 50(4), pp. 464-469. Available at: https://doi.org/10.1111/evj.12936 [Accessed 26 March 2025].
Oliver-Espinosa, O., 2018. Diagnostics and treatments in chronic diarrhea and weight loss in horses. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://doi.org/10.1016/j.cveq.2017.11.001 [Accessed 26 March 2025].
Jarvis, N.G., 2009. Nutrition of the aged horse. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice. Available at: https://doi.org/10.1016/j.cveq.2009.04.004 [Accessed 26 March 2025].
East, L.M. et al., 2010. Weight loss in the horse: a focus on abdominal neoplasia. Equine Veterinary Education, 22(7), pp. 332-337. Available at: https://doi.org/10.1111/j.2042-3292.2010.00186.x [Accessed 26 March 2025].
Cymbaluk, N.F., 1994. Thermoregulation of horses in cold, winter weather: A review. Livestock Production Science, 39(2), pp. 147-161. Available at: https://doi.org/10.1016/0301-6226(94)90129-1 [Accessed 26 March 2025].