A lótáp vásárlás és gyártás veszélyei


Nagyon körültekintőnek kell lennünk a hazai és a környező országokban működő lótáp gyártókkal és forgalmazókkal, mivel külön jogszabály és gyakorlat nincsen kötelezően előírva a lótakarmányok forgalmazását illetően a gyártói engedély (saját gyártott vagy bérgyártott), címkézési és a csomagolási előírásokon kívül.  

Mivel a lótáp "Nem engedélyköteles takarmány"-nak minősül így a gyártás után nem kötelező bevizsgáltatni az adott terméket analitikai összetevőkre, a valós vitamin és antioxidáns szint igazolására, a tápban esetlegesen a lóra toxikus anyagokra, gombákra stb, tehát ez a gyártó/forgalmazó felelőssége. (Csak a gyógyszert/gyógyhatású készítményt tartalmazó tápokat kötelező bevizsgálni, viszont ezek a tápok vénykötelesek lesznek a gyógyszertartalmuk miatt).

 Egyetlen szabályzott rendszer ebben a "gépezetben" a takarmánygyár ugyanis az ő működésükhöz különböző engedélyekre van szükség, viszont mint kiderült a beérkezett termékek bevizsgálása már nem minden esetben történik meg. Röviden, nincsen szabályozva sem a tápokba kerülő alapanyagok, sem a tápok összetételének beltartalmi értéke, sem pedig az ,hogy a lótakarmány milyen gyártósoron állítható elő

Emiatt sajnos a magyarországi lótakarmány fejlesztő cégek bérgyártásban történő gyártása során belekerülhet még a gyártósor teljes mosatása után is kutyatápból, baromfitápból, sertéstápból származó olyan anyagok, melyek a lovak számára toxikus származékok lehetnek. 

Ezeket az anyagokat a nem kötelező laborvizsgálattal egyből ki lehetne mutatni, viszont ugye így nem venné meg senki az adott márka tápjait, kiegészítőit így ez egy fekete lyuk maradt a hazai lótáp gyártásban. 

Itt összeszedtük nektek ,hogy milyen a lovakra toxikus/mérgező hatással bíró származékok kerülhetnek a lótápokba, ha az adott márka nem szigorúan felügyelt, BIO gyártósoron gyártatja tápjait, mint a HEVONEN! 

Toxikus anyagok a baromfitáp gyártásból az ionoforok (monensin, lasalocid, salinomycin, maduramicin, narasin, laidlomycin, semduramicin) - ezek tápadalékok, melyek a kokcidiózis fertőzés(gyakori a csirkéknél) ellen raknak a tápokba. Ezek a toxikus anyagok a lovaknák súlyos idegrendszeri problémákat, izom károsodást és akár halált is okozhatnak.

 A baromfitakarmányokhoz hasonlóan a szarvasmarha takarmány egyes formái nagy mennyiségű rezet tartalmazhatnak, amely túlzott fogyasztás esetén mérgező lehet a lovakra nézve. A rézmérgezés májkárosodáshoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet. 

A szalmonella és az E. Coli baktériumok a leggyakoribbak, amikor nyers húst dolgoznak fel kutya illetve macskatápokhoz az üzemben. Ez komoly probléma, ha az gyártóüzem nem figyel oda a fertőtlenítésre, címkézésre és a kontamináció elkerülésére. 

A zilpaterol egy béta-agonist takarmány adalékanyag, amelyet a hústermelés céljából nevelt szarvasmarhák izomnövekedésének és szálkásságának elősegítésére használnak. Ha a lovak zilpaterolt tartalmazó takarmányt fogyasztanak, az káros hatásokhoz és halálhoz is vezethet. 

Lényeg a lényeg, a BIO gyártósoron magasabb előállítási költséggel kell számolnia a gyártóknak/forgalmazóknak és a bio takarmányokra szigorúbb gyártási és mintavételi előírások vannak jelen. Ez viszont abban előnyös, hogy elkerülhetik a toxikus anyagok jelenlétét a takarmánykeverékekben, vagy azonnal ki lehet mutatni a mintavételt követően a laboratóriumi bevizsgálás során. 

Az összetevők feltüntetése a csomagoláson/webes felületeken:

 A NÉBIH sajnos nem kötelezi a tápgyártókat néhány a lovak egészséges életműködéséhez szükséges összetétel feltüntetésére (keményítő, cukor, premix összetétel stb.) Ezzel nagyon sok gyártó él is és a számukra nem feltétlen kedvező számokat így "el tudják titkolni". Ami a tápok rövidtávú vagy kis mennyiségű etetése mellett egy darabig nem okoz gondot, viszont később annál nagyobbat pl. kólika, gyomorfekély, metabolikus betegségek stb. takarmányozási eredetű megbetegedések.

 Egy szó mint száz, nagyon körültekintően vásárolj lovadnak tápot vagy kiegészítő takarmányt, akár kisvállalkozástól, akár nagy takarmánygyártó cégektől vásárolsz. Mindig kérj tanácsot szakembertől, aki tisztában van a szabályozásokkal és a lovad érdekeit nézi. 

Mi a HEVONEN-nél minden engedéllyel rendelkező BIO minőségbizonyítvánnyal rendelkező gyártónál, előre bevizsgált alapanyagokból, magyar gazdáktól beszerzett alapanyagokból és összetevőkből gyártatjuk tápjainkat és kiegészítő takarmányainkat, amelyről a HACCP minőségbiztosítási rendszer is gondoskodik a mi belső minőség ellenőrzéseinken kívül. Minden tápunkat és kiegészítő takarmányunkat bevizsgáltatjuk!


Írta: Maser Zsófia 

Közreműködött: Csonka Zsófia